Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie. Prezentacje

We Lwowie, Żytomierzu i Czerkasach odbędą się kolejne prezentacje dwutomowego przewodnika „Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie” Dmytra Antoniuka.

 

Dmytro Antoniuk jest podróżnikiem i dziennikarzem, stałym współpracownikiem „Kuriera Galicyjskiego”. W obu częściach przewodnika opisał 470 zamków i rezydencji szlacheckich na Ukrainie. Większość z nich wybudowali polscy królowie, magnaci, hetmani. Autor ma nadzieję, graniczącą z pewnością, że istnieją rezydencje, których jeszcze nie odkrył.

W pierwszej części przewodnika autor przytacza historię polskich gniazd rodowych, poczynając od średniowiecza, a kończąc na okresie baroku. Druga część poświęcona jest rezydencjom z epoki klasycyzmu i do 1939 roku. Opis każdego pałacu mieści fascynujące opisy życia jego mieszkańców (Grocholskich, Sobańskich, Potockich, Sieniawskich, Branickich itd.). W opisach znajdziemy również charakterystyki najbardziej cennych przedmiotów, zmiany w architekturze poszczególnych obiektów na przestrzeni wieków, ich stan obecny.

Autor apeluje by zwracać szczególną uwagę na te zabytki, które znalazły się na granicy zniknięcia, nie omija w swych wędrówkach i tych obiektów, które na pozór nie są przedmiotem zainteresowania turystów.

Przewodnik zawiera również aktualne informacje o infrastrukturze, drogach dojazdowych, jak również osobiste wrażenia i przygody autora w czasie badań spuścizny Polaków na Ukrainie. Publikacja czyta się lekko i jest pewnym rodzajem notatek z podróży.

Kalendarz prezentacji:

Lwów – 12 maja, godz. 17:00, Pałac Sapiehów przy ul. Kopernika 40a;

Żytomierz – 14 maja, godz. 16:00, Wojewódzka Uniwersalna Biblioteka Naukowa im. Olżycza, bulwar Nowy 4, sala konferencyjna;

Czerkasy – 15 maja, godz. 15:00, Czerkaska Centralna Biblioteka Miejska im. Łesi Ukrainki, ul. Chreszczatyk 200.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X