Polskie doświadczenia w ukraińskich mediach

Perspektywy działalności mediów, ich rolę w integracji Ukrainy z UE, współczesne wyzwania, dostęp do ważnych społecznie informacji oraz możliwości wymiany doświadczeń – omawiano w Łucku w trakcie konferencji „Ukraina-Polska – zadania mediów w integracji europejskiej”

Konferencję zorganizowały Fundacja „Europejska Akademia Samorządu” i „Pro Bono Futuro” ze strony polskiej i Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy „4 władza” oraz Narodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Ukraińskich – z ukraińskiej. Przebieg konferencji wspierały Urząd Marszałkowski woj. lubelskiego i Wołyńska Rada Obwodowa. Kierownik wydziału współpracy międzynarodowej administracji wołyńskiej Andrij Łomaga, zaznaczył, że Polska dla Wołynia jest kluczowym partnerem, w transgranicznym stowarzyszeniu „Euroregion Bug” oraz w programie współpracy przygranicznej „Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013” udało się zrealizować ponad 30 transgranicznych projektów z funduszy UE.

Konsul generalna RP w Łucku Beata Brzywczy mówiła o roli mediów w informowaniu społeczeństwa: – obiektywna informacja o procesie integracji z UE, o jego przewagach i ryzyku – taka zdaniem konsul ma być praca dziennikarzy. – Media mają funkcjonować zgodnie ze standardami europejskimi. Mają być niezależne, bo jedynie wolne media mogą pozwolić sobie na porcję obiektywizmu, zdrowej krytyki, potrzebnej polemiki – podkreśliła Beata Brzywczy.

Według przewodniczącego Fundacji Europejskiej Akademii Samorządu Andrzeja Strawy celem konferencji jest najpełniejsze zapoznanie ukraińskich dziennikarzy ze zmianami i reformami, które odbyły się u sąsiadów.

Moderator imprezy ze strony ukraińskiej, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy „4 władza” Henryk Kościelny dodał, że wynikiem konferencji ma być określenie współpracy miedzy dziennikarzami obu państw.

– Czas odnowić współpracę w nowych odsłonach – mówiła dyrektor Telewizji Wołyńskiej Olga Kulisz. – Będziemy opisywać eurointegrację w różnych formach: jako reklamę społeczną, emitować filmy o życiu w europejskim społeczeństwie. Aleksander Sawenko, dyrektor generalny Państwowej Telewizyjnej Spółki Regionalnej; mówi, że jest gotów do zainicjowania zmian w przestrzeni telewizyjnej i radiowej na Ukrainie – chce zmienić rosyjską muzykę na ukraińską, a filmy – ze względu na małą ilość wartościowych produkcji krajowych – na polskie.

– Zróbcie cykl programów dla Ukrainy i opowiedzcie nam o tym, jak funkcjonuje wasz system sądowy, jak działa gospodarka komunalna, jak odbywają się wybory. A my będziemy wasze doświadczenia propagować – mówi Aleksander Sawenko.

O ważnych aspektach przejęcia doświadczeń od sąsiadów mówił sekretarz Narodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy Serhij Omelczuk, który podzielił się z uczestnikami konferencji praktycznym doświadczeniem współpracy. – Będziemy mogli zapoznać przedstawicieli ukraińskich mediów obwodowych z pracą lubelskiej i krakowskiej rozgłośni. W najbliższym czasie planujemy wyjazd do Polski dziennikarzy ze wschodniej i centralnej Ukrainy.

Agnieszka Ratna
Tekst ukazał się w nr 23-24 (219-220) 19 grudnia 2014 – 15 stycznia 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X