Polska Wiosna Teatralna we Lwowie dobiegła końca Fot. Aleksander Kuśnierz

Polska Wiosna Teatralna we Lwowie dobiegła końca

Zwieńczeniem jubileuszowej 10. Polskiej Wiosny Teatralnej był słowno-muzyczny wieczór poezji Cypriana Kamila Norwida pt. „Do Kraju tego….” z okazji 200. rocznicy urodzin Poety. Przedstawienie odbyło się w katedrze lwowskiej. Dyrektor artystyczny Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski opowiedział o twórczości wybitnego poety, prozaika i dramatopisarza epoki romantyzmu Cypriana Kamila Norwida. Wiersze wykonali aktorzy: Jadwiga Pechaty, Wiktoria Słobodiana, Wiktor Lafarowicz. Na organach grała solistka lwowskiej filharmonii Olena Maceluch.

Fot. Aleksander Kuśnierz

– Stało się i jesteśmy szczęśliwi, ponieważ zbyt długa była ta przerwa – podsumowała Polską Wiosnę Teatralną konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz. – Bardzo się cieszymy, że chociaż na koniec wiosny, ale udało nam się zgromadzić polską publiczność, właśnie w polskim teatrze oraz tej historycznej katedrze. Możemy doświadczać i cieszyć się pięknem tych utworów, które tutaj są nam przedstawiane. Jest to poeta bardzo zobowiązujący i do dziś jego poezja jest aktualna. Niektórzy mówią, że trudny, ja tak nie uważam. Bardzo się cieszę, że mogliśmy tej pięknej poezji posłuchać. Zachęcam wszystkich, kto nie mógł wziąć udziału w tym wieczorze, żeby sięgnął do tomików Norwida i poczytał, a na pewno znajdzie coś dla siebie. Jest to też piękna polska mowa, która wzbudza pewne tęsknoty i taką mądrość doświadczonego Polaka, który żył w dobie powstań i rozbiorów. Nie dane mu było doświadczyć wolności, ale o tej wolności i wolnej Polsce marzył całe życie.

– Pragnęliśmy uczcić 200. rocznicę urodzin Norwida i w jakimś stopniu powrócić do tej poezji, która kiedyś przed laty była w repertuarze naszego teatru – powiedział dyrektor artystyczny Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski. – Cieszę się niezmiernie, że spotkaliśmy się z publicznością nie przez internet, a na żywo. Usłyszeliśmy ciepły oddech tej publiczności, bo to się zawsze odczuwa, te prądy życzliwe, które płyną na scenę do aktorów. To jest zbieg okoliczności, bo 200. Rocznica urodzin Poety zbiegła się z 20. rocznicą wizyty Ojca Świętego we Lwowie. Cyprian Kamil Norwid był jednym z najbardziej ulubionych poetów św. Jana Pawła II. Skończyła się Wiosna Teatralna i mamy nadzieję, że będziemy mogli wrócić do normalnego teatralnego życia.

Ze względu na pandemię tegoroczna 10. edycja festiwalu odbywa się w dwóch formatach: stacjonarnie i on-line. W wykonaniu aktorów Polskiego Teatru można było obejrzeć „Dawny spór” Mariana Hemara oraz monodram „Beniowski” Juliusza Słowackiego. Spektakle „Powtórka z Czerwonego Kapturka” Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie oraz „NO COMMENT lub Idioci w polityce“ Józefa Banáša zespołu teatralnego im. Jerzego Cienciały były dostępne w internecie. „Trzy rozmowy z Panem Herbertem” – spektakl na podstawie wierszy, listów i esejów Zbigniewa Herberta w wykonaniu Witolda Kopcia z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie był również dostępny on-line. Polska Wiosna Teatralna trwała sześć dni – od 12 do 17 czerwca. Organizatorem wydarzenia był Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X