Polska przekazała Ukrainie 26 nowych ambulansów z wyposażeniem Fot. Karina Wysoczańska

Polska przekazała Ukrainie 26 nowych ambulansów z wyposażeniem

Ambasada RP na Ukrainie przekazała 26 „szybkich” pojazdów do wsparcia ukraińskich jednostek podczas kontrofensywy. To pierwsza partia 40 samochodów, które polski rząd postanowił wysłać Siłom Zbrojnym Ukrainy.

– Na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego rząd Mateusza Morawieckiego przekazał 40 ambulansów z wyposażeniem do wsparcia jednostek ukraińskich podczas kontrofensywy. 22 maja przekazaliśmy Siłom Zbrojnym Ukrainy pierwsze 26 karetek” – czytamy w komunikacie Ambasady RP w Kijowie.

Polska ambasada na Ukrainie zwróciła uwagę, że jest to kolejna duża inicjatywa w zakresie zabezpieczenia medycznego, którą polski rząd zrealizował w ostatnim czasie: – W ubiegłym tygodniu zakończyła się misja szkoleniowa dla prawie 200 ukraińskich ratowników medycznych z nowo utworzonych brygad. Szkolenie prowadzą instruktorzy ratownictwa Zespołu Pomocy Humanitarnej i Medycznej powołany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów RP.

W komunikacie prasowym czytamy, że Polska od początku rosyjskiej agresji wspiera Ukrainę – między innymi w zakresie opieki medycznej. – Do tej pory przekazana została duża ilość leków, materiałów opatrunkowych i sprzętu medycznego. Polska dostarcza również sprzęt medyczny dla jednostek bojowych – apteczki osobiste czy plecaki ratunkowe – poinformowała Ambasada RP w Kijowie.

źródło: ukrinform.ua

X