Polska i Turcja za integralnością terytorialną Ukrainy

Polska i Turcja za integralnością terytorialną Ukrainy

– Prezydent Bronisław Komorowski oświadczył w środę w Ankarze, że Polska i Turcja mają identyczny pogląd na kwestie wsparcia Ukrainy w jej dążeniach do utrzymania integralności terytorium z uwzględnieniem Krymu.

„Z moich rozmów z prezydentem (Abdullahem) Gulem wynika, że mamy identyczny pogląd na kwestie wsparcia dla Ukrainy w jej dążeniu do utrzymania integralności własnego terytorium z uwzględnieniem także i Krymu” – powiedział Komorowski na konferencji prasowej z prezydentem Turcji.

Jak podkreślił, Polska i Turcja udzielają także wsparcia nowym władzom ukraińskim w procesie ustabilizowania sytuacji wewnętrznej kraju, zarówno w wymiarze politycznym, jak i ekonomicznym.

„Dla mnie ważne jest to, że wyraziliśmy jednoznaczne poparcie dla zaangażowania się na rzecz wsparcia ekonomicznego Ukrainy poprzez nasze członkostwo i nasze pieniądze w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, jako głównym narzędziu wspierania Ukrainy w sytuacji kryzysu ekonomicznego, który ma przecież swoje przełożenie na sytuację polityczną” – zaznaczył Komorowski.

Polski prezydent wyraził także wdzięczność rządowi tureckiemu za szybką reakcję na kryzys rozgrywający się na Półwyspie Krymskim. „Bardzo wysoko oceniam i jestem bardzo wdzięczny za szybką reakcję Turcji w postaci wysłania ministra spraw zagranicznych do Kijowa jako jednej z pierwszych osób, które reprezentowały sąsiadów Ukrainy” – powiedział Komorowski.

W minioną sobotę szef MSZ Turcji Ahmet Davutoglu złożył wizytę w Kijowie, podczas której wyraził zdecydowane poparcie dla nowych ukraińskich władz i jednocześnie opowiedział się za utrzymaniem integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X