Polska i Szwecja zorganizowały w Warszawie konferencję darczyńców źródło: KPRM

Polska i Szwecja zorganizowały w Warszawie konferencję darczyńców

Dzisiaj, na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja donatorów na rzecz Ukrainy. Inicjatorzy wydarzenia – premier RP Mateusz Morawiecki oraz premier Szwecji Magdalena Andersson. Partnerami wydarzenia byli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

źródło: KPRM

Celem inicjatywy jest wsparcie humanitarne Ukrainy.

Spotkanie odbyło się na szczeblu szefów państw i rządów, z udziałem przedstawicieli światowego biznesu i instytucji finansowych – partnerów z UE, Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W konferencji uczestniczyli także reprezentanci międzynarodowych instytucji humanitarnych, takich jak Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Półksiężyca.

Główne zadanie konferencji to zbiórka środków na rzecz rosnących potrzeb humanitarnych Ukrainy. Polska i Szwecja chcą zachęcić swoich partnerów, aby wspólnie odpowiedzieć na trudną sytuację naszego wschodniego sąsiada.

Organizacje, które udzielają pomocy humanitarnej, potrzebują stałego wsparcia ze strony darczyńców. Jest to kluczowe w celu poszerzenia możliwości działania w Ukrainie i zapewnienia, by pomoc dotarła do poszkodowanych. Darczyńcy powinni nadal okazywać solidarność z mieszkańcami Ukrainy. Mogą to robić m.in. poprzez udzielanie wsparcia finansowego ONZ, Ruchowi Czerwonego Krzyża i innym partnerom humanitarnym.

Polska wspólnie ze Szwecją przekonują, że potrzebna jest natychmiastowa pomoc, ale też długofalowe wsparcie. Dlatego wydarzenie umożliwi dyskusję na temat sposobów wspierania odporności społeczeństwa ukraińskiego i zaspokajania jego potrzeb w dłuższej perspektywie, w tym w zakresie finansowania przyszłej odbudowy kraju.

Konferencja będzie początkiem serii nadchodzących w najbliższych miesiącach wydarzeń pomocowych dla pogrążonej w wojnie Ukrainy.

Konferencja była jednodniowym wydarzeniem organizowanym w formacie hybrydowym, umożliwiającym zarówno osobisty udział w Warszawie, jak i wirtualny.

Wydarzenie było transmitowane w telewizji i Internecie.

Więcej informacji na temat konferencji: https://pomagamukrainie.gov.pl/konferencja

Denys Szmyhal, fot. Alina Wozijan

Premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas briefingu zorganizowanym dla mediów w Ambasadzie Ukrainy w Warszawie podsumował wydarzenie:

„Prawdziwi przyjaciele Ukrainy spotkali się dziś w Warszawie! Dziękuję organizatorom Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy: premierowi Polski Mateuszowi Morawieckiemu i premier Szwecji Magdalenie Andersson. Zmobilizowaliśmy 6,5 miliarda USD!

Doceniamy pomoc przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Charlesa Michela oraz wszystkich naszych partnerów.

Ukraina planuje nie tylko odbudowę tego, co zostało zniszczone przez agresora, ale dąży do zbudowania nowego państwa europejskiego. Każdy może pomóc, by zbudować swoją część Krainy Marzeń – przyszłej Ukrainy. W tym celu stworzyliśmy Fundusz Odbudowy Ukrainy.

Miesiąc temu ja i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwaliśmy europejskie miasta do pomocy miastom ukraińskim. Wielka Brytania zgodziła się podjąć działania w odbudowie obwodu kijowskiego. Dania objęła patronatem Mikołajów. Grecja jest gotowa pomóc Odessie. To dobry początek. Charków, Sumy, Czernihów, setki miast i wsi na Ukrainie również czekają na pomoc. Jestem przekonany, że ją dostaną.

Wspólnie pokonamy wroga, obronimy świat i odbudujemy Ukrainę!”

na podstawie komunikatu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP oraz inf.własna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X