Polonijne Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2023

Polonijne Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2023

W ramach XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbyło się Forum Polonijne. Polacy z całego świata rozmawiali o problemach i wyzwaniach z którymi borykają się na co dzień oraz o tym, jak skutecznie budować dobry wizerunek Polski poza granicami kraju. Ważnym wątkiem dyskusji była również rola Polaków w walce z rosyjskim agresorem na Ukrainie.

George Byczyński jest redaktorem naczelnym British Poles, portalu Polonii w Wielkiej Brytanii. Tuż przed rozpoczęciem forum Polak wrócił z Ukrainy, gdzie w ciągu pięciu dni przejechał trzy tysiące kilometrów. Chciał na własne oczy zobaczyć skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainie.

fot. Biuro Prasowe Forum Ekonomicznego w Karpaczu, panel „Budowanie dobrego wizerunku Polski za granicą”

– Chciałem zobaczyć jak ta sytuacja naprawdę wygląda – powiedział George Byczyński. – Byłem bardzo blisko linii frontu. Spotkałem się tam z wdzięcznością Ukraińców wobec Polaków. Kiedy mówiłem, że jestem Polakiem, ludzie się kłaniali, przytulali mnie. Różnie o tych tematach teraz się mówi, czy tej wdzięczności jest wystarczająco. Patrzę na to z perspektywy, przede wszystkim, bezpieczeństwa Polski. Jeśli Rosjanie zajęliby obecnie Ukrainę, mielibyśmy rosyjskie czołgi, nie daj Boże, we Lwowie wycelowane w Polskę, kraj natowski. Dlatego wspieranie Ukrainy jest w interesie całej Europy i jest w interesie Polski. Oczywiście są problemy historyczne o których trzeba mówić. Kiedy byłem na Ukrainie, nie bałem się o tym mówić z Ukraińcami. Wspieramy was, ale są też problemy historyczne. Nie możemy chować głowy w piasek. Natomiast ich walka jest obecnie walką Europy – zaznaczył Polak z Wielkiej Brytanii.

Do walki z rosyjskim okupantem na Ukrainie włączyli się Polacy i Polonia z całego świata: otworzyli swoje domy dla kobiet z dziećmi, przekazywali produkty i medykamenty najbardziej potrzebującym oraz sami pojechali na wschód jako wolontariusze, by ratować życie ofiarom tej krwawej wojny. Tak otwarte na pomoc serca Polaków przyczyniły się również do budowania dobrego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

– Temat Ukrainy przewijał się chyba na każdym z występów – powiedział Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. – Haniebna agresja rosyjska, cierpienie państwa ukraińskiego jest ważne w skali światowej. Rozmawialiśmy o skali pomocy Polaków dla uchodźców z Ukrainy w Polsce. Rozmawialiśmy także o tym, że ta pomoc została zauważona na świecie, że opinia o Polsce bardzo pozytywnie wzrosła – dodał minister.

Na tegorocznym Polonijnym Forum Ekonomicznym nie zabrakło dyskusji na temat nauki języka polskiego. Rozmawiano o ofertach edukacyjnych państwa polskiego dla młodzieży poza granicami Ojczyzny.

fot. Biuro Prasowe Forum Ekonomicznego w Karpaczu, panel „Edukacyjna oferta państwa polskiego dla młodzieży polonijnej”

Również w ramach panelu „Atlas Polaków na świecie” Instytut Pokolenia zapowiedział publikacje raportu dotyczącego liczby i dokładnego miejsca zamieszkania Polonii i Polaków poza granicami kraju. Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia, zaznaczył, że według różnych definicji chodzi o od 15 do ponad 20 milionów osób.

fot. Biuro Prasowe Forum Ekonomicznego w Karpaczu, panel „Raport Atlas Polaków na świecie”

Kolejnym tematem forum był panel „Media polonijne jako kreator utrwalania polskiej tożsamości poza granicami kraju”. Podkreślano, że obecnie polskie media na całym świecie nie tylko pełnią role łączy z Ojczyzną, ale również są elementem walki z rosyjską propagandą.

– Misją TVP Polonia, oprócz tego żeby być blisko naszych rodaków gdziekolwiek się znajdują, jest głoszenie prawdy o tym, co dzieje się na wschodzie, kto jest agresorem, a kto jest ofiarą. Tłumaczenie światu, że mamy do czynienie z bezprawnym okupowaniem terytorium Ukrainy, że cierpią dzieci, cierpią całe rodziny. Naszym wielkim zobowiązaniem moralnym jest także pokazywanie tego, jak Polacy wspierają dążenia Ukraińców do wygrania tej brutalnej wojny – powiedział Jakub Dybek, dyrektor TVP Polonia.

fot. Biuro Prasowe Forum Ekonomicznego w Karpaczu, panel „Media polonijne jako kreator utrwalania polskiej tożsamości poza granicami kraju”

Podczas uroczystej Gali Forum Ekonomicznego została przyznana Polonijna Nagroda Forum Ekonomicznego, której tegorocznym laureatem stała się TVP Polonia. Przyznano także nagrodę dla organizacji pozarządowej 2023 roku. Otrzymało ją Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Karina Wysoczańska

32. Forum Ekonomiczne w Karpaczu

X