Polacy na Ukrainie uczą się przedsiębiorczości

W dniach 17-18 października br. w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) odbył się pierwszy etap projektu „Przedsiębiorcza Polonia”. Organizatorami są Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Stowarzyszenie Szanse oraz Kurier Galicyjski.

– Projekt ma na celu podniesienie wiedzy z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski i skierowany jest bezpośrednio do Polaków, którzy mieszkają na terenie Ukrainy – powiedział Marek Rawski z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Stowarzyszenia Szanse.

Uczestnicy szkolenia, 20 osobowa grupa Polaków mieszkających na Ukrainie, uczyła się podstaw zakładania działalności, prawa pracy, marketingu, księgowości oraz przygotowania biznes-planu.

– Były to osoby, które już częściowo istnieją na ukraińskim rynku pracy i chciały się dowiedzieć jak zaistnieć na rynku polskim. – mówi Daniel Żebura, trener z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. – Druga grupa – to młode osoby, które chcą po prostu wiedzieć jak rozwija się biznes w Polsce i jak założyć tam firmę.

– Trenerzy nie tylko nauczyli nas jak pisać biznesplan. Wytłumaczyli jak prowadzić spółkę, jaka jest różnica VAT w Polsce i na Ukrainie. Ta wiedza jest bardzo potrzebna ludziom, którzy w przyszłości będą prowadzić biznes w Polsce – powiedziała Żanna Kuticka, uczestniczka szkolenia ze Stanisławowa.

Spośród 20 uczestników projektu ośmiu, których projekty zostaną najwyżej ocenione, zostaną zakwalifikowani na dwumiesięczny staż w Polsce, gdzie od środka zobaczą jak funkcjonują polskie firmy.

Projekt „Przedsiębiorcza Polonia” jest finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polski w ramach realizacji Programu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2015 roku.

Eugeniusz Sało

{youtube}UV6rsrGYEqs{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X