„Płomień w sercu nie zagaśnie” fot. z archiwum gazety „Wikna”

„Płomień w sercu nie zagaśnie”

Pod taka nazwą przeprowadza swe koncerty ks. Roman Stadnik, proboszcz kościoła św. Walentego w Kałuszu. Kapłan w towarzystwie trzech studentek Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki im. Iwana Kotlarewskiego wykonuje patriotyczne i sakralne pieśni.

– Jest to mój debiut, jako śpiewaka – opowiada dziennikarce „Kuriera Galicyjskiego” ks. Roman. – Wcześniej, jako kapłan, odprawiałem nabożeństwa w kościele i, naturalnie, śpiewałem. Ale o karierze „śpiewaka” nawet nie myślałem. Ale z woli Bożej trzeba uczyć się czegoś nowego.

Śpiewać pieśni patriotyczne ks. Roman zaczął z inicjatywy trzech studentek uczelni charkowskiej: Kateryny Korol, Olgi Tkacz, grających na bandurach i akordeonistki Anny Czerniak. Dziewczęta na razie mieszkają w Kałuszu. Z powodu wojny zmuszone były opuścić swe rodzinne miasto i osiąść na Przykarpaciu. Pewnego razu dziewczęta podeszły do księdza i powiedziały, że chciałyby coś robić, dzielić się swoim talentem i umiejętnościami.

– W listopadzie 2022 r. ambitne i utalentowane dziewczęta zaproponowały mi organizację koncertu w kościele. Podobał mi się pomysł, bo występ artystyczny z treściami patriotyczno-duchownymi jest rzeczą dobrą – kontynuuje ks. Roman.

Po sukcesie pierwszego występu muzykantki i ksiądz postanowili przygotować następny program. Przygotowano pieśni sakralne i patriotyczne. Artystki zaproponowały księdzu wziąć udział w występie i zaśpiewać przy ich akompaniamencie, bo do pełnej harmonii pieśni brakowało męskiego głosu. Proboszcz długo się nie namyślał i przyjął propozycję. Na następny koncert do świątyni przyszło wielu słuchaczy.

Jako wykonawca pieśni takich jak „Modlitwa żołnierza” czy „Kozacka marszowa” ks. Roman był również konferansjerem koncertu. Wykonano 13 sakralnych, ludowych i patriotycznych utworów. Wielu słuchaczy przeżyło wzniośle ten koncert i miało głębokie przeżycia duchowe, gdyż na wojnie są ich znajomi, krewni czy członkowie rodzin. A ktoś – na zawsze stracił bohaterskich bliskich. Fundusze zebrane podczas koncertu przekazano na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy. Kolejne koncerty trio studentek i księdza odbyły się już w Tarnopolu i Stryju. Grupa planuje tournee po kolejnych miejscowościach.

Sabina Różycka

Tekst ukazał się w nr 9 (421), 16 – 29 maja 2022

X