Pikieta pod Konsulatem Federacji Rosyjskiej we Lwowie Fot. Bohdan Korbasynśkyj

Pikieta pod Konsulatem Federacji Rosyjskiej we Lwowie

Krymscy Tatarzy i ukraińskie środowiska narodowe przypomniały, że rozpoczął się już szósty rok okupacji Krymu. Zaprotestowali przeciw dostarczaniu wody z kontynentalnej Ukrainy na Krym i uczestnictwu w rozmowach w sprawie uregulowania kwestii Donbasu tak zwanych republik ludowych.

Protest zorganizowali krymskotatarski Fundusz Dobroczynny Chajtarma, Młodzieżowy Kongres Nacjonalistyczny, partia Demokratyczna Siekiera, zrzeszone w Ruchu Sprzeciwu Kapitulacji. Miting był elementem ogólnokrajowych protestów, z których największy odbył się w Kijowie. To był już drugi protest w ramach Ruchu Sprzeciwu Kapitulacji we Lwowie – dzień wcześniej protestowano w centrum Lwowa, na Prospekcie Swobody.

Szef Fundacji Dobroczynnej Chajtarma Enwer Bekirow powiedział, że terror na Krymie skierowany przeciwko Tatarom krymskim trwa cały czas: – Kilka dni temu była kolejna operacja służb specjalnych. Do kilku domów Tatarów krymskich w różnych miejscach półwyspu o 4 rano włamali się bez żadnych nakazów sądowych. Wykręcali ręce i rzucali na podłogę. Dzieci śpią, a oni o czwartej rano wyłamują zamki w drzwiach. Zaczynają przeszukiwać mieszkanie. A jeśli niczego nie znajdą, maja już opracowane metody – podrzucają zakazaną literaturę, jakieś substancje, żeby sfabrykować kolejną rozprawę sadową przeciw tak zwanym dywersantom.

Lider organizacji tatarskiej zauważył, że do tej pory jego rodakom, w porównaniu do represji, jakim są poddawani, udzielono mało wsparcia: – W czasie ostatniej wymiany jeńców i więźniów miedzy Ukrainą a Rosją, pomimo, że przeważają tatarskie nazwiska w spisie aresztowanych, był wymieniony tylko jeden Tatar krymski, Edem Bekirow. Teraz Pani Ludmyła Denysowa, pełnomocnik Rady Najwyższej do spraw praw człowieka, oznajmiła, że włączono 86 nazwisk tatarskich do kolejnego spisu wymienianych. Rosjanie pewnie wypuszczą jakąś część. Spodziewamy się, że część naszych rodaków wyjdzie na wolność, ale zaraz potem oni aresztują jeszcze więcej.

Demonstracja odbyła się 15 marca. Przybyło na nią około 50 osób. Było to ostanie z zaplanowanych przez Tatarów krymskich ze Lwowa wydarzeń upamiętniających szóstą rocznicę aneksji Krymu. Inne wydarzenia, zaplanowane uprzednio w zamkniętych pomieszczeniach, zostały odwołane z powodu kwarantanny.

Bohdan Korbasynśkyj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X