Pierwszy dzwonek – święto pod znakiem niepewności fot. Krzysztof Szymański / Kurier Galicyjski

Pierwszy dzwonek – święto pod znakiem niepewności

Korytarze szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie znów wypełnił gwar uczniów. Szczęśliwi znów się spotkać się z kolegami, podzielić się wrażeniami, opowiedzieć o letnich przygodach… Ale nie ma pewności czy potrwa to długo, czy nie wróci nauczanie on-line. Wiadomo – pandemia nie ustępuje.

W szkole też nastąpiły pewne zmiany. Pani dyrektor Łucji Kowalskiej z końcem ubiegłego roku szkolnego skończył się kontrakt z wydziałem oświaty. Do dziś nie jest pewna swojego stanowiska, bo konkurs na tę posadę do dziś nie został rozstrzygnięty. A na razie obowiązki dyrektora pełni zastępca dyrektora pani Anna Mielnik. To ona powitała zebranych na sali gości i uczniów. A w uroczystości pierwszego dzwonka w tym roku udział wzięli uczniowie klas 11 i 9, samorząd uczniowski i – naturalnie – pierwszaki. W tym roku na uroczystość tą zostali również dopuszczeni rodzice pierwszaków, czego pozbawieni byli rodzice w ubiegłym roku.

Wśród gości konsul Joanna Kocot, proboszcz kościoła św. Antoniego Mikołaj Oracz i katechetka szkoły, s. Laura. Witając zebranych pani Anna Mielnik podkreśliła, że w tym dniu szkoła popełni się o kolejnych jej 14 pierwszaków, którzy za chwilę, zgodnie z ceremoniałem szkoły, zostaną pasowani na uczniów.

– Postaramy się zrobić wszystko, żeby szkoła stała się dla was drugim domem, a pani Helena Galwicka – drugą waszą mamą, a nauka była dla was pragnieniem i przyjemnością. Cieszę się również, że do tej klasy swoje dzieci przyprowadzili już nasi absolwenci. Znają warunki w tej szkole i postanowili pozostać wiernymi swojej szkole.

Dla uczniów klasy 9 obecny rok będzie szczególny, bowiem przystąpicie do małej matury. A potem musicie się zastanowić, czy zostajecie z nami, czy zmieniacie szkołę.

Natomiast dla klasy 11 będzie to rok najważniejszy – rok jeszcze beztroskiego dzieciństwa, ale już wstęp w dorosłe życie. Czeka was w tym roku dużo pracy, egzaminów i sprawdzianów. Nauczyciele pomogą wam w tym, żeby wszystko wypadło pomyślnie.

Zwracając się do zebranych konsul Joanna Kocot zaznaczyła, że jest zaszczycona, mogąc reprezentować tu Konsulat Generalny RP we Lwowie i konsul generalną Elizę Dzwonkiewicz. Pani konsul rodzicom pożyczyła wiary w swoje pociechy i odkrywania ich, jako osobistości i wiary w ich rozwój pod skrzydłami tej szkoły. Gronu pedagogicznemu natomiast pożyczyła sił w pokonywaniu trudności, które pojawiają się przy tak odpowiedzialnej pracy.

– Klasie maturalnej życzę odpowiedzialności za swe działania, za swoje zobowiązania, które podejmujecie. Żebyście robili to bez przekonania, czy ktoś was sprawdza. Życzę wam, żebyście byli wierni swoim słowom, swoim ideałom, swoim postanowieniom.

Pierwszaki zawsze mnie wzruszają. Życzę wam, żebyście z radością chodzili do szkoły, a każdy dzień była dla was czymś pięknym i ciekawym tego, co mają wam do przekazania wasi nauczyciele – zakończyła pani konsul.

Wypełniając swoją misję konsul Joanna Kocot odczytała list pani prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy do uczniów szkoły (tekst listu publikujemy w całości poniżej) oraz wręczyła nagrody laureatom konkursu „Jan Kasprowicz i jego 35 lwowskich lat”. W imieniu konsulatu Generalnego RP przekazała w darze szkole pomoce naukowe, laptop i komplet map.

fot. Krzysztof Szymański / Kurier Galicyjski

A teraz nastąpiła najważniejsza chwila: pani konsul przekazała pierwszakom tornistry szkolne z wyprawą ufundowane prze kancelarię Prezesa Rady Ministrów RP i przekazane za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Plecaki były tak obficie zaopatrzone, że niektóre dzieci uginały się pod ich ciężarem i gdyby nie pomoc rodziców, to trudno było by im donieść do swojej pierwszej klasy.

Następnie uczniowie 11 klasy odczytali rotę przysięgi ucznia szkoły i nastąpił moment pasowanie wielkim biało-czerwonym ołówkiem. Dopełniło tego ważnego rytuału przyjęcie do grona uczniów szkoły nr 24 im Marii Konopnickiej zawiązanie szalika z logo szkoły. Teraz już jesteście pełnoprawnymi uczniami.

Zabrzmiał pierwszy dzwonek, dany tradycyjnym mosiężnym dzwonkiem… i rok szkolny 2021-2022 rozpoczął się, a jaki będzie – czas pokaże.

Krzysztof Szymański

Tekst listu pani prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy do uczniów:

Warszawa, 8 lipca 2021 roku

Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Szanowne Grono Pedagogiczne,
Drodzy Uczniowie,

Przesyłam serdeczne pozdrowieni oraz podziękowania wszystkim Uczestnikom Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska” organizowanego przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziękuje Nauczycielom, Wychowawcom i Rodzicom za przesłanie nagrań wideo dzieci i młodzieży, które nie tylko wzruszały, ale pokazywały także kreatywność i bogactwo pomysłów. W ramach poszczególnych etapów konkursu zapoznaliśmy się ze zgłoszeniami, płynącymi z Europy, Afryki, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej.

Wszystkie filmy odkrywały piękno polskiego języka, a każda recytacja była wyjątkowa. Jestem pod dużym wrażeniem wystąpień Uczniów, prezentujących twórczość Ignacego Krasickiego, Cypriana Kamila Norwida, Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Przedstawione utwory były interpretowane na różne sposoby, co stanowiło dowód, że wybrane wiersze skłaniały do refleksji oraz bardzo często wiele radości młodym Wykonawcom.

Serdecznie dziękuję Nauczycielom i Rodzicom za zachęcanie dzieci i młodzieży do pielęgnowania tego, co polskie – języka, kultury i tradycji. Państwa zaangażowanie sprawia, że szkoły polonijne i polskie, działające poza granicami kraju są miejscem, w którym odkrywa się i rozwija piękne talenty. Świadczą o tym przesłane nagrania wideo!

Drodzy Uczniowie, jako wyraz podziękowania za pracę włożoną w przygotowanie recytacji, przesyłam każdemu z Was pamiątkowy dyplom. Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie a Konkursie Recytatorskim „Słowem-Polska” będzie dla Was źródłem inspiracji i przyczyni się do osiągnięcia nowych sukcesów.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Agata Konhauser-Duda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X