Pierwsza rocznica koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach

13 maja w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach w obwodzie lwowskim przeżywano pierwszą rocznicę koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Fatimskiej. W ubiegłym roku, w 100-lecie objawień Fatimskich, nuncjusz apostolski w Ukrainie abp Claudio Gugerotti i metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki dokonali koronacji figury Maryi, którą w Watykanie poświęcił papież Franciszek.

W tym roku na placu kościelnym w Krysowicach bp Edward Kawa wspólnie z o. Sławomirem Zielińskim OFMConv, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej we Lwowie oraz ks. proboszczem Pawłem Antolakiem poświęcili figury Anioła Pokoju i Dzieci Fatimskich. Odczytano i podpisano akt poświęcenia, który został umieszczony w specjalnej kapsule z nazwiskami ofiarodawców i włożono ją do środka figury anioła dla upamiętnienia tego znamiennego wydarzenia.

{youtube}lcEBU2kuAU8{/youtube}

– Chcemy podziękować Matce Bożej Fatimskiej za dar koronacji, za wszystkie łaski, jakich nam udziela. A pamiątką tej rocznicy jest poświęcenie figury Anioła Pokoju i Dzieci Fatimskich. Kopię figur, które są w Fatimie. Pragniemy, aby ten Anioł Pokoju przypominał nam szczególnie o modlitwie za pokój dla świata i pokój na Ukrainie – powiedział ks. proboszcz Paweł Antolak.

Mszy św. przewodniczył bp Edward Kawa, który rok temu podczas uroczystości fatimskich otrzymał nominację biskupią. W swojej homilii mówił m.in. o oddaniu się pod opiekę Boga przez modlitwę do Maryi.

– Charyzmatem tego sanktuarium jest to, abyśmy doświadczali opieki Matki Bożej, abyśmy doświadczali, że mamy Mamę, Mamusię, która się o nas troszczy, która jest z nami. Jacy przychodzimy do tej Mamy?! Przychodzimy poranieni, wystraszeni, niepewni dnia dzisiejszego, ani jutrzejszego, pełni niepokoju, bo mamy napięte sytuację w całym świecie i wojny, które nie wiadomo jak się skończą. I to wszystko napawa nas lękiem i strachem: Co będzie dalej? Jaka będzie przyszłość dla dzieci i wnuków? Co się będzie działo w świecie? To dla nas jest dobry znak, abyśmy w tym wszystkim potrafili przez Maryję zaufać Bogu, abyśmy przez Maryję potrafili Bogu powiedzieć wszystko to, co mamy w swoim sercu – powiedział bp Kawa.

Fot. Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2018/1_rocznica_koronacji_figury_mbfatimskiej_krysowice_salo{/gallery}

Oprócz licznie zgromadzonych parafian z Krysowic i sąsiednich miejscowości, księży i sióstr zakonnych, na uroczystości przybyli: konsul RP Jowita Wencius we Lwowie, Serhij Storożuk, mer Mościsk, Hałyna Soroka z rady wiejskiej Krysowic, Henryk Ilczyszyn, prezes TKPZL oddział w Mościskach. Oprawę muzyczną przygotowała schola parafialna oraz zespół szkoły muzycznej z Mościsk.

– W naszym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przeżywaliśmy pierwszą rocznicę koronacji figury Pani z Fatimy. Tej pięknej uroczystości przewodniczył biskup Edward Kawa, który pochodzi z Mościsk. Mamy miłe wspomnienia z ubiegłorocznej uroczystości. Bardzo cieszymy się i dziękujemy Bogu i naszej Matce, że doczekaliśmy dzisiejszej uroczystości – powiedziała Danuta Leusz z Towarzystwa Kultury Polskiej w Krysowicach.

Po błogosławieństwie, wierni udali się do sanktuarium, gdzie odmówiono różaniec oraz ucałowano relikwie Dzieci Fatimskich.

Po zakończeniu uroczystości odbył się koncert w wykonaniu dzieci i modzieży z Krysowic oraz szkoły muzycznej w Mościskach.

Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało

Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/1_rocznica_koronacji_figury_mbfatimskiej_krysowice_czawaga{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X