Pierwsza na Ukrainie dwujęzyczna tablica we wsi Łanowice. List do redakcji

Pierwsza na Ukrainie dwujęzyczna tablica we wsi Łanowice. List do redakcji

29 czerwca bieżącego roku w Łanowicach, w rejonie samborskim, miało miejsce szczególne wydarzenie. Z inicjatywy janowickiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, ustawiono w centralnym miejscu wsi dwujęzyczną tablicę z nazwą miejscowości.

 

Dzięki staraniom pana prezesa Walerego Tracza, tablica została oficjalnie zatwierdzona przez władze rejonu samborskiego, a w jej wykonaniu pomógł Konsulat Generalny RP we Lwowie.

W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział: konsul RP Włodzimierz Sulgostowski, prezes TKPZL Walery Tracz, jak również delegacja Stowarzyszenia Pomocy Polakom ze Wschodu z Koszalina, która przybyła z pomocą materialną przeznaczoną dla szkół i przedszkola w naszym rejonie, Telewizja Wrocław oraz mieszkańcy Łanowic.

Tablica ta ma szczególną funkcję. Informuje w jakiej miejscowości się znajdujemy, kto w tej miejscowości mieszka, ale również umieszczone na niej daty mówią o roku założenia Łanowic, powstaniu parafii św. Mikołaja, jak również utworzeniu sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Łanowicach.

 

Odsłonięcie tablicy uświetnił występ zespołów „Stokrotki” i „Łanowiczanie” z Łanowic, które to zespoły zaśpiewały po kilka piosenek na zakończenie naszej małej uroczystości.

Również w tym dniu, w 6. rocznicę powstania Towarzystwa Kultury Polskiej w Łanowicach została odprawiona Msza św. w intencji jego członków.

Pomoc dla szkół
W dniach 26-29 czerwca 2014 roku gościliśmy w Łanowicach delegację Stowarzyszenia Pomocy Polakom ze Wschodu, która przywiozła pomoc charytatywną przeznaczoną dla przedszkola „Perełka” w Łanowicach, szkoły początkowej w Łanowicach i szkół w Pianowicach, Maksymowicach i Biskowicach oraz dla sierocińca w Kornałowicach. Szkoły i przedszkole otrzymały sprzęt sportowy, muzyczny, zabawki, obuwie, ubrania i wiele innych rzeczy.

 

W składzie delegacji byli: Zygmunt Czapla – przewodniczący delegacji, Barbara Grobelska z NORT Glass Koszalin, Anna Rawska – dziennikarka z radia Koszalin, Ryszard Horbacz, Magdalena Berezka – dziennikarka Głosu Koszalin, Ewa Marczak – dziennikarka tygodnika „Miasto”, Leszek Zwoliński, Leszek Habora, Andrzej Czarnecki, Władysław Szpindor.

Składamy gorące podziękowania za ofiarowaną nam pomoc.

Ks. Jan Stachura, proboszcz parafii Łanowice
Tekst ukazał się w nr 13 (209) za 18 lipca – 14 sierpnia 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X