Pierwsza dama RP z wizytą na Ukrainie

Spotkaniem z Polakami w Żółkwi zakończyła swoją wizytę na zachodniej Ukrainie małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. W czasie swojego pobytu pierwsza dama odwiedziła również Polaków mieszkających we Lwowie, Złoczowie i Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk).

Agata Kornhauser-Duda z wizytą w Złoczowie

Małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda wraz z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP ministerem Adamem Kwiatkowskim, konsulem generalnym RP we Lwowie Rafałem Wolskim i przedstawicielami konsulatu przyjechała do Złoczowa, gdzie w Sobotniej Szkole Polskiej Mniejszości Narodowej najpierw spotkała się z nauczycielami i mieszkańcami miasta.

Pierwsza dama podziękowała miejscowym Polakom za pracę, zaangażowanie i wytrwałość w krzewieniu kultury polskiej, języka i tradycji wśród młodego pokolenia. – Dziękuję za to, że wychowują państwo młode pokolenie urodzone poza granicami ojczyzny ich przodków w duchu patriotyzmu, a przede wszystkim poszanowania obu kultur polskiej i ukraińskiej – dodała prezydentowa.

Następnie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Agatę Kornhauser-Dudę powitał ks. Michał Hołdowicz, proboszcz parafii w Złoczowie. – Wizyta pierwszej damy jest dla nas ogromnym świętem, bo chyba od czasów Sobieskich nie było tutaj wizyty takiej rangi. Więc bardzo dziękujemy za pamięć o nas, Polakach mieszkających na Ziemi Złoczowskiej – powiedział ks. Michał Hołdowicz.

Szczególnie oczekiwały na przyjazd pierwszej damy dzieci i młodzież, które przygotowały program artystyczny. – Bardzo czekaliśmy na wizytę pani prezydentowej w Złoczowie. Przygotowaliśmy koncert, gdzie recytowaliśmy wiersze, a nasz chór śpiewał polskie pieśni patriotyczne. Mamy nadzieje, że jej się spodobało – powiedziała uczennica Ewa Tymoszczuk ze Złoczowa. Po koncercie dzieci otrzymały prezenty i ustawiły się do wspólnego zdjęcia.

W Złoczowie w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” pierwsza dama również odwiedziła polskie wielodzietne rodziny. W domowej atmosferze rodzice opowiadali o trudnościach, z którymi się spotykają, a dzieci chwaliły się sukcesami w nauce i wykazywały się talentami muzycznymi.

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2019/prezydentowa_w_zloczowie{/gallery}

 

Pierwsza dama w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku

Małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą spotkała się również z przedstawicielami polskiej społeczności Stanisławowa oraz z młodymi liderami polskich środowisk z całej Ukrainy w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

– Dziękuję Państwu za krzewienie polskości, nauczanie języka polskiego, opiekę nad osobami starszymi oraz za opiekę nad miejscami pamięci. Przede wszystkim chciałabym podziękować młodym naszym rodakom, że choć urodzeni na Ukrainie, tak bardzo interesują się krajem swoich przodków – powiedziała małżonka prezydenta RP.

Pierwsza dama doceniła działalność Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego za aktywność na rzecz budowania wspólnoty polskiej. – Jestem pod ogromnym wrażeniem Centrum, o którym bardzo dużo słyszałam, ale nie sądziłam, że jest to rzeczywiście tak flagowa instytucja zrzeszająca polskie organizacje w Stanisławowie – podkreśliła prezydentowa.

Maria Osidacz, dyrektor CKPiDE podziękowała małżonce prezydenta RP za przybycie na Ziemię Stanisławowską oraz zaprezentowała działalność placówki.

Pierwsza część spotkania została poświęcona sztandarowemu projektowi Centrum, czyli Forum Młodych Polaków, który ma na celu wdrażać do stałej współpracy młodzież pochodzenia polskiego z całej Ukrainy. Z tej okazji do Stanisławowa przyjechali uczestnicy Forum z poprzednich czterech edycji, którzy dyskutowali na temat Forum jako innowacyjnego instrumentu pracy z młodzieżą polską na Ukrainie. Spotkanie moderował nasz kolega redakcyjny, dziennikarz Wojciech Jankowski.

Natalia Kostuszewicz z miasta Energodar w obwodzie zaporoskim była uczestniczką trzeciej i czwartej edycji Forum Młodych Polaków. Na spotkanie z pierwszą damą młoda Polka przyjechała aż ze wschodu Ukrainy. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, że mogłam się spotkać z prezydentową, porozmawiać z nią i przekazać swoje osobiste wrażenia od udziału w Forum Młodych Polaków – powiedziała.

Na zakończenie wolontariusze Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego zaprezentowali przedstawienie artystyczne „Kresy Kresów. Stanisławów jednak żyje!”, w którym, poprzez poezję, śpiew i film opowiedzieli historię miasta tamtych czasów. – Dużo ćwiczyliśmy, a owoce naszej pracy zaprezentowaliśmy pierwszej damie. Szczerze mówiąc, bardzo się stresowałam, bo to jest
wielka odpowiedzialność – zaznaczyła uczestniczka spektaklu Danuta Stefanko z CKPiDE.

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2019/pierwsz_dama_stanislawow_tyszczenko{/gallery}

W ostatnim dniu wizyty małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda spotkała się z uczniami i wychowawcami Sobotniej Szkoły Języka Polskiego przy klasztorze sióstr św. Dominika oraz zwiedziła kolegiatę pw. św. Wawrzyńca w Żółkwi.

Pierwsza dama RP przebywała na zachodniej Ukrainie w dniach 6–8 czerwca.

Fot. Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2019/prezydentowa_w_zolkwie{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X