Paczka dla kombatanta

Paczka dla kombatanta

Po raz drugi lwowski klub stypendystów Fundacji SEMPER POLONIA zorganizował akcję charytatywną „Pomoc świąteczna” dla członków Organizacji Polskich Kombatantów Wojny Światowej 1939-1945 i Osób Represjonowanych miasta Lwowa. W tym samym czasie lwowskich kombatantów odwiedzili członkowie Stowarzyszenia „Odra-Niemen” z Wrocławia z prezes Iwoną Gosiewską. Od rodaków z Polski przywieźli dla lwowiaków paczki świąteczne.

W ramach projektu, który został dofinansowany przez polski MSZ za pośrednictwem Fundacji SEMPER POLONIA, lwowska młodzież odwiedziła domy kombatantów przynosząc im paczki z artykułami spożywczymi oraz innymi upominkami. Wdzięczni kombatanci serdecznie podejmowali młodzież u siebie. Większość z tych osób nie ma rodzin i potrzebuje stałej pomocy i opieki. Przy herbacie, w domowej atmosferze, opowiadali gościom o swoim życiu w przedwojennym Lwowie i o rodzinnych tradycjach obchodzenia świąt Bożego Narodzenia.

Pamiątkowe zdjęcie w mieszkaniu Stefanii Wójcik (Fot. Eugeniusz Sało)–  Lwów był miastem serdecznym, jeden dla drugiego był życzliwy, każdy był gotowy do pomocy. To było miasto miłości i przyjaźni, – opowiada o przedwojennym Lwowie pani Jadwiga Zappe. – Nasza dozorczyni była grekokatoliczką i kiedy leżała w szpitalu, to napisała do nas karteczkę, w której były takie słowa: „Przygarniam was do lwowskiego serca”, czyli do takiego, które było życzliwe dla wszystkich – mówi pani Zappe.

 

–  Mieliśmy znajomych i kolegów Ukraińców. To było tak, że teraz nasze święta Bożego Narodzenia, a za dwa tygodnie – w ich domach. Oni przychodzili do nas, a my chodziliśmy do nich. Jak były ferie zimowe i wszyscy razem zjeżdżaliśmy na sankach, –  wspomina pani Bogusława Czerny.

W domu 102-letniego kombatanta-legendy Teodora Furty studenci z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o jego „słodko-gorzkim życiu”, pan Teodor recytował poezje, śpiewał i nawet zagrał na skrzypcach. Zaskoczył młodzież swoją energią, pozytywnym nastawieniem do świata i samoironią.

Eugeniusz Sało

 

Obejrzyj galerię:

Odwiedziny kombatantów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X