Odpust Fatimski w Krysowicach

Odpust Fatimski w Krysowicach

„Odmawiajcie codziennie różaniec” – prosiła Matka Boska Fatimska trójkę dzieci – Łucję, Hiacyntę i Franciszka podczas objawień w malutkiej miejscowości Cova da Iria w Portugalii. Bł. Jan Paweł II uważał różaniec za najpiękniejszą modlitwę i bardzo często odmawiał go w ciszy zawierzając słowami „Totus Tuus” siebie i świat opiece Najświętszej Maryi Panny. W przeddzień rocznicy objawień 13 maja również papież Franciszek prosił biskupów Portugalii o wyproszenie łask dla niego u Matki Bożej Fatimskiej.

Corocznie, począwszy od maja do października w 13 dniu każdego miesiąca w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach jest odprawiana msza św. z nabożeństwem różańcowym. W tym czasie do świątyni licznie pielgrzymują wierni z sąsiednich parafii, aby wspólnie modlić się z różańcem w ręku i wypraszać potrzebne łaski u Pani z Fatimy.

Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Turowski (Fot. Eugeniusz Sało)

Podczas sobotniego wieczornego nabożeństwa homilię wygłosił ks. Paweł Turowski. Mówił jak ważne jest, że właśnie w Krysowicach jest Sanktuarium. – Tu jest miejsce, które wybrała sobie Matka Boża Fatimska. To zobowiązuje mieszkańców do dawania przykładu głębokiej wiary i miłości do bliźniego – zaznaczył proboszcz ze Siemianówki.

 

Po mszy św. proboszcz z Czcieńca ks. Andrzej Draus poprowadził zbiorową modlitwę różańcową. Po czym wszyscy z zapalonymi świecami wyruszyli w procesji dookoła kościoła z figurką Matki Bożej z Fatimy. Na zakończenie pierwszego dnia odpustu wszyscy wierni ucałowali relikwię bł. Hiacynty i Franciszka.

Niedzielnej Mszy św., która była sprawowana za rodziny powołanych, przewodniczył ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Lwowskiej ks. Waldemar Kocańda, który podczas kazania w święto Wniebowstąpienia Pańskiego zaakcentował na szukaniu Boga w sobie. – Wstępując do nieba Pan Jezus nie opuścił ludzi, a odwrotnie stał się im bliższy. Stał się dla nas drogą, prawdą i życiem.

Nabożeństwo różańcowe w intencji nowych powołań kapłańskich i duchownych poprowadził ks. Mieczysław Frytek, proboszcz ze Strzelczysk. Po procesji wspólnie odśpiewano hymn uwielbienia „Salve Regina”, oddając cześć Królowej Różańca Świętego.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X