Obchody dnia patronki liceum św. Marii Magdaleny we Lwowie Fot. Igor Rewaga

Obchody dnia patronki liceum św. Marii Magdaleny we Lwowie

Po raz pierwszy w swojej długoletniej historii szkoła z polskim językiem nauczania nr 10 we Lwowie, dziś liceum, obchodziła dzień swojej patronki. W tym roku mija 10. rocznica powrotu placówce imienia św. Marii Magdaleny, które zostało odebrane szkole w czasach komunistycznych.

Dwudniowe uroczystości rozpoczęły się 20 kwietnia uroczystą mszą świętą z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców, absolwentów i zaproszonych gości w pobliskim kościele św. Marii Magdaleny przy którym w 1816 roku szkoła została założona. Siedemnastowieczna świątynia została ufundowana przez Annę Pstrokońską, rozbudowana wraz z klasztorem przez dominikanów, którzy byli tu do czasu austriackiej kasacji zakonu. Kościół pełnił wyłącznie funkcje sakralne, z niewielką przerwą w latach 1945-1946, do października 1962 r., kiedy oddano go politechnice na klub młodzieżowy. Mimo długoletnich starań powrotu kościoła wiernych obrządku rzymskokatolickiego, w tym absolwentów szkoły, do dziś świątynia pełni funkcję sali organowej.

Po mszy w liceum odbył się uroczysty apel podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne oraz zaśpiewali hymn szkoły:
Refren: Nasza Maria Magdalena – Głosi absolwentów chór
Nasza„Maria Magdalena – Jest najlepszą z wszystkich szkół.
Nasza Maria Magdalena
Tu się uczy polski skrzat
Nasza Maria Magdalena
Niech nam żyje wiele lat!”

Fot. Igor Rewaga

Obecny na uroczystościach ksiądz ks. Andrzej Mihułka, absolwent szkoły, z okazji święta Magdusi złożył życzenia, aby św. Maria Magdalena patronowała dyrekcji, nauczycielom i przede wszystkim uczniom. – Niech ten pokój w tym trudnym czasie również z tych murów rozchodzi się po całym Lwowie, po całym kraju i całym świecie, bo św. Maria Magdalena to piękna patronka, która nas uczy tego pokoju, niech ten kościół powróci do kościoła łacińskiego – dodał.

Po apelu najmłodsi uczniowie udali się do swoich klas, gdzie zajęli się twórczością artystyczną – kolorowali obrazki, wzięli udział w warsztatach z malowania magnesów, tworzeniu tematycznych pocztówek, a także qiuzie, a uczniowie starszych klas mogli więcej dowiedzieć się o pięknym ołtarzu w kościele św. Marii Magdaleny. Dziesiąta klasa przygotowała ekspozycję „Retro”.  Została wyeksponowana wystawa tematyczna prac plastycznych uzdolnionych uczniów, a młodzież 9 klasy przygotowała gazetkę szkolną. W święto patronki liceum nie zabrakło również słodkiego poczęstunku dla uczniów.

– Dla nas to jest bardzo wielka uroczystość, szkoła jest ozdobiona na różny sposób postaciami Marii Magdaleny, które rysowały dzieci. Bardzo się cieszymy, że przyjechali nasi absolwenci, którzy też są księżmi i goszczą w naszej szkole. Właśnie św. Maria Magdalena, która od zawsze była naszą patronką łączy naszą wspólnotę. Szkoła, kościół, Polacy, którzy skończyli tę szkołę i dalej się uczą i młode pokolenie, które uczestniczyło w tych uroczystościach, wrasta w tę wspólnotę i będzie dalej niosło nasze tradycje – powiedziała dyrektor Wiera Szerszniowa.

Liceum św. Marii Magdaleny to jedyna placówka oświatowa z polskim językiem wykładowym na terenie państwa ukraińskiego, która nie przerywała swojej działalności od momentu założenia.

Anna Gordijewska

 

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X