Obchody 25-lecia Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi

Obchody 25-lecia Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi

„Spotkanie trzech narodów” – taki tytuł miało zebranie podsumowujące jubileusz 25-lecia Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi, które odbyło się w dniach 1-2 października we Wrocławiu.

Przy placu Katedralnym Papieskiego Wydziału Teologicznego na Ostrowie Tumskim spotkali się członkowie Fundacji, goście, praktykanci z poprzednich lat z Wrocławia i Lwowa, rodziny praktykantów z Dortmundu i Wrocławia, pracodawcy, przyjaciele, darczyńcy, sympatycy Fundacji im. św. Jadwigi.

Swoją obecnością obchody zaszczycili ks. kard. Henryk Gulbinowicz, ks. abp Marian Gołębiewski z archidiecezji wrocławskiej, ks. Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Włodzimierz Juszczak, biskup ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia, Jarosław Krauze, przewodniczący klubu radnych prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Tadeusz Więckowski, rektor poprzedniej kadencji Politechniki Wrocławskiej, Mirosław Spychalski, dyrektor TVP Wrocław, Maria i August Wilhelm Heckowie, założyciele Fundacji z Dortmundu oraz wiele innych gości.

Kazimierz Pabisiak i Justyna Staszak z Fundacji im. św. Jadwigi (Fot. Eugeniusz Sało)

– Dzisiejszą uroczystość, która wpisuje się w obchody 25-lecia naszej Fundacji, nazwaliśmy „Spotkaniem trzech narodów” – Niemców, Polaków i Ukraińców – powiedział główny koordynator praktyk, członek prezydium Fundacji Kazimierz Pabisiak.

– Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkania będą okazją nie tylko do wyrażenia wdzięczności czy wspominania tego co było do tej pory, ale że również nawiążemy kolejne nici takiego porozumienia i zbliżenia się pomiędzy nami – dodała Justyna Staszak, członek zarządu Fundacji.

Jednym z głównych projektów Fundacji im. św. Jadwigi jest organizacja praktyk zawodowych. W tym roku do Wrocławia symbolicznie przyjechało 15 osób z Ukrainy na 15-lecie praktyk zawodowych we Wrocławiu. Przypomnijmy, że podsumowania 15 lat praktyk lwowskich we Wrocławiu odbyło sie w maju tego roku w Brzuchowicach koło Lwowa.

Aby wspomóc hospicjum domowe nieuleczalnie chorych dzieci można było zajrzeć do stoiska przygotowanego przez lwowską Fundację „Dajmy Nadzieję”. – Mamy tutaj taki mini-kiermasz. Są to rzeczy robione przez dzieci na warsztatach terapii zajęciowej, a także przez naszych wolontariuszy i młodzież katedralną. Cieszymy się, ze wrocławianie o nas wiedzą i nas wspomagają. Środki zebrane skierowujemy na naszą działalność, szczególnie dla dzieci chorych i potrzebujących – powiedziała prezes Irena Hałamaj.

Ks. bp Andrzej Siemieniewski, prezydent Fundacji im. św. Jadwigi (Fot. Eugeniusz Sało)
Ks. bp Andrzej Siemieniewski, prezydent Fundacji im. św. Jadwigi (Fot. Eugeniusz Sało)

W sobotnie popołudnie miało miejsce spotkanie kuluarowe dla możliwości zapoznania się z kulturą trzech narodów. W holu auli można było obejrzeć zdjęcia z działalności Fundacji, poczytać w trzech językach wspomnienia praktykantów oraz co pisały media o Fundacji. Każdy mógł porozmawiać, podzielić się wspomnieniami, spróbować potraw kuchni niemieckiej, polskiej i ukraińskiej. A na zakończenie wystąpił lwowski zespól „Galicia Folk Band”, którzy zagrał piosenki polskie, ukraińskie, a także kilka utworów niemieckich.

Natomiast niedzielne spotkanie rozpoczęło się mszą św. w katedrze wrocławskiej. Następnie w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego Tadeusz Lewandowski oraz Monika Kordylewska z Rady Fundacji podsumowali działalność 25-lecia. W prezentacji multimedialnej zaznaczyli, że ponad 45 lat temu rozpoczęła się współpraca środowisk Dortmundu i Wrocławia, z których 25 lat temu powstała Fundacja. Za patronkę obrano świętą Jadwigę Śląską – postać historyczną, która jest symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Poprzez prężne działania Fundacji w kierunku Zachodniej Ukrainy, kilka lat temu do nazwy dołączyło miasto Lwów.

August Wilhelm Heck, współzałożyciel Fundacji z Dortmundu (Fot. Eugeniusz Sało)
August Wilhelm Heck, współzałożyciel Fundacji z Dortmundu (Fot. Eugeniusz Sało)

– Będąc nad Odrą jesteśmy w pobliżu mostu pokoju, który przęsłami przenosi nas na różne brzegi. Podobnie dzieło naszej Fundacji – to budowanie mostu, na razie o dwóch przęsłach, jedno przęsło sięgnęło z Dortmundu do Wrocławia, a drugie – z Wrocławia sięga do Lwowa. I to jest nasz prawdziwy most pokoju – powiedział prezydent Fundacji im. św. Jadwigi ks. bp Andrzej Siemieniewski, który został uhonorowany medalem Wrocławia przez prezydenta miasta.

– To budowanie mostów – to również spojrzenie na naszych sąsiadów, na Lwów, miasto partnerskie Wrocławia. Lwów jest obecny w programie Europejskiej Stolicy Kultury. To jest pierwszy sukces założycieli Fundacji – zapraszamy kolejne miasto i nasza wdzięczność przekłada się na nowe dzieła – zaznaczył Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

O doświadczeniach trójstronnej współpracy polsko-niemiecko-ukraińskiej w swoim wystąpieniu opowiedział Paweł Moras, dyrektor zarządu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Pamiątkowe wspólne zdjęcie (Fot. Eugeniusz Sało)
Pamiątkowe wspólne zdjęcie (Fot. Eugeniusz Sało)

Na zakończenie zostały wręczone podziękowania dla osób, które przyczyniły się do wsparcia, życzliwości i wszelkiego zaangażowania w działania i projekty Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi. Wśród wielu wymienionych osób znalazły się m.in. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, ks. prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry lwowskiej, Wiesław Mazur, konsul generalny RP we Lwowie, prof. Jurij Bobało, rektor Politechniki Lwowskiej oraz Irena Hałamaj, prezes Fundacji „Dajmy Nadzieję”.

Eugeniusz Sało

{youtube}3iEh6_OXIJ4{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X