Obchody 161. rocznicy Powstania Styczniowego we Lwowie fot. Aleksander Kuśnierz

Obchody 161. rocznicy Powstania Styczniowego we Lwowie

W 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego we Lwowie przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Konsulatu RP na czele z konsul generalną Elizą Dzwonkiewicz, przedstawiciele polskich organizacji, młodzież szkolna i Polacy ze Lwowa oddali hołd polskim bohaterom. Uczestnicy uroczystości na Górce Powstańców Styczniowych złożyli kwiaty oraz odśpiewali „Rotę”. Organizatorem lwowskich obchodów 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego jest Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi przy wsparciu Konsulatu RP we Lwowie.

fot. Aleksander Kuśnierz

Wydzielona kwatera powstała z końcem XIX w. Spoczywa na niej ok. 230 uczestników powstania styczniowego. Przy wejściu znajduje się pomnik Szymona Wizunasa Szydłowskiego. Bohater trzyma w lewej ręce chorągiew Ziemi Witebskiej z Orłem, Pogonią i Archaniołem , a prawą ma uniesioną w geście zachęcającym do boju. Pomnik powstał w 1909 r., a jego autorem jest znany rzeźbiarz lwowski Aleksander Zagórski. Są tu pochowani weterani powstania, wielu z nich było wybitnymi postaciami.

Najbardziej znaną z osób tu pochowanych jest Benedykt Dybowski, wybitny lekarz, przyrodnik, badacz Bajkału i Kamczatki. Obok spoczął Bronisław Szwarce, mentor Józefa Piłsudskiego, z którym poznali się na zesłaniu., Zygmunt Baczyński, dziadek Krzysztofa Kamila, Gustaw Fisher, aktor, który grał na scenie z Heleną Modrzejewską.

Lwów, który znajdował się poza zaborem rosyjskim nie wziął udziału w walkach, ale weterani insurekcji styczniowej obdarzani byli we Lwowie czcią i szacunkiem. W innych częściach Cmentarza Łyczakowskiego znajduje się jeszcze ponad 400 mogił uczestników Powstania Styczniowego.

Był to najdłużej trwający zryw niepodległościowy w historii Polski który odegrał istotną rolę w podtrzymywaniu patriotyzmu, polskiej tożsamości i odnowieniu idei niepodległościowych w epoce porozbiorowej.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

X