Obchody 101. rocznicy Niepodległości Polski w Stanisławowie

W Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski rozpoczęły się w niedzielę 10 listopada. Uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. Jan Hano, wikariusz parafii Chrystusa Króla Wszechświata. Miejscowi Polacy licznie wzięli udział w obchodach.

– Staramy się upamiętnić to święto tam, gdzie są nasi Rodacy. Świętujemy tutaj w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, z naszymi Rodakami i Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Jest to fantastyczna okazja, aby wszyscy Polacy na Ukrainie razem się spotkali i budowali wspólnotę polską tutaj na Ukrainie – powiedział konsul Rafał Kocot, kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie.

Po nabożeństwie miejscowi Polacy spotkali się w budynku parafialnym, aby wspólnie świętować. Na początek odśpiewano hymny narodowe Polski i Ukrainy. Wspólnie z chórem „Echo Stanisławowa” śpiewano polskie piosenki patriotyczne.

– Jest to ważne święto i zawsze bierzemy udział w różnych wydarzeniach. Mamy Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Tam zbieramy się z naszym chórem i śpiewamy pieśni patriotyczne i religijne. Kiedyś nie mieliśmy tego święta, ponieważ cały czas wbijano nam do głowy, że nie ma takiego państwa jak Polska. Ale w sercu zawsze mieliśmy Polskę i mamy do dzisiaj – powiedziała Zofia Stecka, Polka ze Stanisławowa.

– Dzień Niepodległości jest bardzo ważnym świętem dla wszystkich Polaków mieszkających tutaj. Do 1939 roku tutaj była Polska. Cieszymy się, że mamy wolną Polskę, która ma autorytet w Europie i która wspiera Ukrainę – podkreślił Jarosław Monastyrski, Polak ze Stanisławowa.

Po południu przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz prezesi i członkowie polskich organizacji Stanisławowa złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku legionistów na dawnym cmentarzu katolickim (obecnie Park Memorialny). Zapalono znicze również przy pomniku Bohatera Niebiańskiej Sotni Romana Huryka.

– Od wielu lat świętujemy obchody Niepodległości Polski w Stanisławowie w całym naszym polskim gronie. Są obecne wszystkie towarzystwa, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, przedstawiciele polskiego konsulatu. Jest to wielkie święto dla nas – podsumował Witalij Czaszczin, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Przyjaźń”.

Głównym punktem obchodów 101. rocznicy Niepodległości Polski był recital fortepianowy polskiego pianisty Pawła Kowalskiego.

Przed rozpoczęciem koncertu licznie zebranych stanisławowiaków przywitał konsul Rafał Kocot. – Z okazji święta naszej polskiej wspólnoty, tej w kraju i za granicą, życzę Państwu pomyślności, odpowiedzialności w działaniu i działaniu na rzecz wspólnoty polskiej tutaj na Ziemi Stanisławowskiej czy też w kraju. Niech ta wspólnota się wzmacnia i niech nasze dzieło tutaj budowane wspólnie z naszymi ukraińskimi sąsiadami dojrzewa i powstaje tak, aby nasze dzieci i wnuki były z nas dumne. Niech żyje wolna Niepodległa Polska! Niech żyje wolna Niepodległa Ukraina! – powiedział polski dyplomata.

W iwanofrankiwskiej filharmonii zabrzmiały utwory Jana Ignacego Paderewskiego, Fryderyka Chopina, a także muzyka filmowa Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza i Krzysztofa Komedy.

– Bardzo cieszę się, że cała polska społeczność, ale również ukraińscy gospodarze przybyli tłumnie i wysłuchali tą porcje muzyki polskiej jakże różnorodnej, bo był Paderewski, Chopin, ale też muzyka filmowa związana z przeglądem polskiego kina. Ciesze się, że mogłem tutaj zagrać. Przeczytałem wcześniej dwie książki Tadeusza Olszańskiego. Ta wizyta jest logicznym ciągiem dalszym moich zainteresowań historyczną Polską, Lwowem i Stanisławowem – powiedział po koncercie Paweł Kowalski.

Swoimi wrażeniami po koncercie podzielił się Michał Dejnega, wicedyrektor Pałacu Potockich w Iwano-Frankiwsku. – Swoje emocję mogę wyrazić jednym słowem „super”. Brawo dla Pawła Kowalskiego. To wykonanie mówi o jego wielkim talencie i patriotyzmie. Wyczuwaliśmy to w sali filharmonii – powiedział Dejnega.

W foyer filharmonii otwarto również wystawę prezentującą dorobek artystyczny i polityczny Ignacego Jana Paderewskiego – światowej sławy pianisty, wybitnego polityka, jednego z ojców polskiej niepodległości w 1918 roku.

Recital fortepianowy odbył się w ramach trwającego 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku.

Organizatorem obchodów 101. rocznicy Niepodległości Polski było Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska, Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2019/11listopada_stanislawow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X