O wojnie na Ukrainie podczas konferencji Europa Karpat w Krasiczynie fot. Andrzej Borysewicz / Nowy Kurier Galicyjski

O wojnie na Ukrainie podczas konferencji Europa Karpat w Krasiczynie

W Krasiczynie, 25 kilometrów od granicy z Ukrainą, zakończyła się 33. edycja konferencji Europa Karpat. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, samorządowcy oraz naukowcy z regionu Karpat, Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech, Litwy, Węgier, Rumunii, Mołdawii, a także Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Dyskutowano m. in. o wojnie na Ukrainie. Panele zostały przeprowadzone w formule hybrydowej – na żywo i online.

fot. Andrzej Borysewicz / Nowy Kurier Galicyjski

Wojna na Ukrainie oraz transformacja i odbudowa tego kraju – to główne tematy tegorocznej konferencji Europa Karpat, która odbyła się na Zamku w Krasiczynie na Podkarpaciu. Symbolicznego otwarcia dokonali Marek Kuchciński, pomysłodawca i inicjator Europy Karpat oraz online Ihor Cependa, rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku. Pierwotnie konferencja miała odbyć się w Jaremczy na Ukrainie.

– Konferencja poświęcona jest właściwie w całości prawie wojnie na Ukrainie i wszystkim konsekwencjom związanym z tą wojną dotyczących ludzi, pomocy, wsparcia, walki z agresorem. Ale także konsekwencji późniejszych skutków tej wojny – powiedział Marek Kuchciński, pomysłodawca i inicjator Europy Karpat, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych RP.

Największym zainteresowaniem cieszył się panel na temat trwającej wojny na Ukrainie.

Uczestniczka panelu wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk podkreśliła, że dzisiaj Ukraina broni od najeźdźcy nie tylko swoje państwo, a także całą Europę. Ukraina obecnie jest jak pięść, która ma pięć palców-spraw do załatwienia.

– Pierwsza kwestia – to broń, broń ofensywna. Toczymy kolosalne bitwy obronne, zwłaszcza te związane ze wschodnią Ukrainą, Mariupolem i Azowstalem. Druga – to kara za zbrodnie, które obecnie mają miejsce na Ukrainie, de facto ludobójstwo narodu ukraińskiego. Potrzebujemy także międzynarodowej solidarności i wsparcia w tych sprawach. Trzecia – to pomoc humanitarna, której również potrzebujemy, zwłaszcza dla kobiet i dzieci. Czwarta – to nasza akcesja i kandydowanie do Unii Europejskiej. A piąta sprawa to odbudowa naszego kraju po wojnie. To ogromny ciężar i wierzymy, że zaprzyjaźnione kraje, w tym Polska nam w tym pomogą – powiedziała Ołena Kondratiuk, wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy.

Wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki m. in. zwrócił uwagę, że coraz więcej dyskusji wokół Ukrainy dotyczy jej odbudowy po wojnie.

– Musimy o tym myśleć i to planować, ale nie zapominajmy, że ta wojna trwa. Nie wiemy jeszcze jaka będzie sytuacja geopolityczna Ukrainy po wojnie – zaznaczył wicemarszałek Sejmu RP.

O roli kobiet we współczesnej Europie i o tym jak kobiety mogą wesprzeć Ukrainę w czasie wojny dyskutowano podczas panelu „Kobiety Karpat”.

– Nasze kobiety odgrywają teraz bardzo ważną rolę. Muszą edukować i wychowywać przyszły naród. I robią to w skrajnie trudnych warunkach – w schronach przeciwbombowych, w obozach dla migrantów. Wojna rozproszyła ich po świecie, wielu z nich jest w Polsce. Znam również wiele Polek, które pomagają całym ukraińskim rodzinom. Ta kobieca solidarność jest bardzo pomocna dla ukraińskich kobiet i pomaga im znosić wszelkie trudności – powiedziała Ołena Kopanchuk, deputowana, wiceprzewodnicząca Komisji Budżetowej Rady Najwyższej Ukrainy.

Paneliści jednogłośnie podkreślali, że Ukraina musi wygrać tę wojnę i państwa Zachodu, ale również ci najbliżsi sąsiedzi z Europy Karpat powinny zrobić wszystko, aby jej w tym pomóc.

– Wezwanie, które przewijało się wielokrotnie, to wezwanie o pilne dostarczenie broni Ukrainie. Nie o słowa, nie o otuchę, nie o pomoc humanitarną, bo to co może ocalić ludzi, to zwycięstwo armii ukraińskiej, która będzie w stanie zatrzymać i odepchnąć najeźdźcę. A nie dodatkowe bandaże czy dodatkowa żywność dla ludzi, którzy itak będą zabici. Ten bardzo jasny dla Polaków z uwagi na nasze doświadczenia historyczne wymiar wojny w czasie której wiadomo, że trzeba mieć się czym bronić, żeby przeżyć mocno brzmiał w czasie owego panelu – podsumował prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, stały doradca Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP.

Konferencji towarzyszyła wystawa „Ukraina moimi oczami” w ramach Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat. Patronat honorowy nad ekspozycją objął prezydent Andrzej Duda.

Konferencja Europa Karpat łączy polskich i zagranicznych parlamentarzystów, samorządowców oraz naukowców w dyskusji na temat rozwoju obszaru Karpat, a w tym roku pomocy i wsparcia dla walczącej Ukrainy. Organizatorem wydarzenia jest Kancelaria Sejmu RP.

Eugeniusz Sało

X