Oświadczenie MSZ w związku z zaostrzeniem sytuacji na Ukrainie

Oświadczenie MSZ w związku z zaostrzeniem sytuacji na Ukrainie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża swoje głębokie zaniepokojenie wydarzeniami ostatniej nocy w Kijowie. Potępiamy użycie siły wobec pokojowych demonstracji i wyrażamy szczerą solidarność ze społeczeństwem ukraińskim pokojowo protestującym w imię wartości europejskich.

Zwracamy uwagę na szczególną wymowę faktu, iż operacja sił specjalnych MSW odbyła się w czasie wizyty wysokich rangą przedstawicieli Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, wzywającymi podczas swojego pobytu w Kijowie do rozwiązania sporu drogą mediacji. Ubolewamy, że użycia siły przeciwko demonstrantom, z których wielu zostało pobitych, dopuszcza się państwo sprawujące przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której wartości w żaden sposób nie mogą być pogodzone z tym, co obserwowaliśmy dzisiejszej nocy w Kijowie.

Wyrażamy nadzieje, że działania sił bezpieczeństwa i porządku z użyciem siły zostaną zaprzestane. Liczymy na natychmiastowe zwolnienie zatrzymanych demonstrantów i ukarania winnych zaistniałej sytuacji. Takimi działaniami Ukraina traci swoją wiarygodność na arenie międzynarodowej, którą odbudować będzie bardzo trudno. Tylko natychmiastowe działania mogą prowadzić do jej przywrócenia.

Wierzymy, że europejski wybór Ukrainy jest wciąż nieodległą perspektywą. Polska jest gotowa wspierać Ukrainę na tej drodze. Wzywamy do dialogu i kompromisu, które zastąpią przemoc i demonstrację siły.

Dzisiaj do MSZ RP został wezwany Ambasador Ukrainy Pan Markijan Malskij w celu przekazania polskiej oceny wypadków w Kijowie.

Marcin Wojciechowski
Rzecznik Prasowy MSZ
11 grudnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X