Nowe Muzeum Modernizmu we Lwowie Anna Gordijewska / Nowy Kurier Galicyjski

Nowe Muzeum Modernizmu we Lwowie

5 maja 2021 roku, we Lwowskiej Galerii Sztuki uruchomiona została nowa filia – Muzeum Modernizmu, które swoją siedzibę znalazło w budynku dawnego Muzeum Starodruków przy pałacu Potockich. W nowo otwartej ekspozycji została przedstawiona sztuka lwowska od wczesnego modernizmu do późnego strukturalizmu. W siedmiu salach zgromadzonych zostało 183 dzieła, z czego 70 procent nie było wcześniej publiczności pokazywanych.

Prace artystów lwowskich prezentowane są w porządku chronologicznym. Stałą wystawę rozpoczynają prace przedstawicieli historycznej awangardy, sztuki z lat 1914–1939. Artyści tego okresu odzwierciedlali w swoich pracach rozwój nauki i techniki, ideologie polityczne. Są tu przedstawione prace Aleksandra Krzywobłockiego, Romana Sielskiego, Władysława Lama czy Henryka Strenga (Marka Włodarskiego) ze Zrzeszenia Artystów Plastyków „Artes”, aktywnie działającego zgrupowania we Lwowie w latach 1929–1936. Ich twórczość miała różnorodny charakter, ale wszystkich łączyło odejście od naturalizmu i zwrot ku tendencjom nowoczesnym. Ciekawostką ekspozycji jest rysunek „Spotkanie na miejskich schodach” z 1925 roku, wykonany ołówkiem węglowym i tuszem przez wybitnego pisarza i rysownika Brunona Schulza. Po raz pierwszy na wystawie zostały także zaprezentowane są prace Karola Zwiryńskiego oraz twórców z jego „geometrycznego koła”.

Osobno wyeksponowane są prace znakomitego lwowskiego scenografa Jewhena Łysyka. Jest tu jego projekt do baletu Arama Chaczaturiana „Spartakus” oraz grafika z lat 1960–1980.

W następnych salach znajdują się prace poświęcone postindustrialnemu buntowi lwowskich nonkonformistów z lat 70., m.in. Lubomira Medwidia, Romana Petruka, Iwana Ostafijczuka oraz Romana Żuka. W stałej wystawie znalazły swoje miejsce także rzeźby wykonane przez współczesnych artystów. Stała wystawa w muzeum będzie uzupełniana co dwa lata.

Muzeum Modernizmu jest czynne dla zwiedzających w dniach:
wtorek–piątek: w godzinach 10:00-17.00
sobota i niedziela: 10:00-18.00
W poniedziałki muzeum jest nieczynne.
Cena biletu dla dorosłych 90 hrywien, dla dzieci i emerytów 20 hrywien, dla studentów 50 hrywien.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X