Naukowcy naukowcom fot. Petro Hawryłyszyn

Naukowcy naukowcom

Pod tą nazwą w Polsce zorganizowana została zbiórka pomocy humanitarnej dla kolegów z Ukrainy poszkodowanych w wyniku agresji rosyjskiej, którzy zmuszeni byli do opuszczenia swoich domów. Pomoc otrzymali profesorowie Chersońskiego Uniwersytetu, którzy znaleźli tymczasowe schronienie w Iwano-Frankiwsku.

– Nasz Uniwersytet Przykarpacki im. Wasyla Stefanyka już od dawna współpracował z wieloma polskimi uczelniami – mówi Petro Hawryłyszyn, historyk, docent katedry stosunków międzynarodowych i koordynator akcji ze strony ukraińskiej. – Od 2016 r. w Iwano-Frankiwsku nasz Uniwersytet i Centrum kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego organizowało doroczną konferencję naukową „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska”. Jest to wspólny projekt polskich i ukraińskich naukowców, zajmujących się od lat ważnymi problemami polsko-ukraińskiej historii na terenach obecnego obw. iwanofrankiwskiego. Naszymi partnerami są Akademia wojskowo-techniczna w Warszawie im. Jarosława Dąbrowskiego i jej profesor Adam Ostanek oraz Akademia marynarki wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni i dr. Mariusz Kardas. Stałym uczestnikiem imprezy historycznej był również prof. Maciej Franc z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania.

fot. Petro Hawryłyszyn

W konferencji uczestniczyło wielu historyków z Polski i Ukrainy. Materiały konferencji i teksty prelekcji wydawano drukiem. Podczas konferencji zawiązało się wiele przyjaźni pomiędzy naszymi naukowcami. Po wybuchu wojny polscy koledzy natychmiast zaproponowali swoją pomoc. W kwietniu 2022 roku do stolicy Przykarpacia przeniesiono uczelnię z Chersonia – Uniwersytet Chersoński. Profesorowie tej uczelni zamieszkują na razie w akademikach iwanofrankiwskiej uczelni. Przebywają tam również naukowcy innych uczelni, którzy zmuszeni byli szukać schronienia przed wojną. Ogółem jest ich tam około100 osób.

W tym trudnym okresie polscy koledzy zorganizowali zbiórkę pomocy. Akcję nazwano „Naukowcy naukowcom” – tę nazwę zaproponował prof. Adam Ostanek. W polskich uczelniach rozklejono ogłoszenia, a pod nimi ustawiono skrzynki na datki. Za zebrane pieniądze zakupiono w hurtowniach żywność długoterminową, środki sanitarne, pościel i odzież. Pod koniec grudnia ubiegłego roku przyjechał pierwszy bus z pomocą. Został rozładowany we Lwowie, następnie całość pomocy przetransportowano do Iwano-Frankiwska.

Władze Uniwersytetu Przykarpackiego są bardzo wdzięczni przyjaciołom z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, WAT w Warszawie i AMW w Gdyni za okazaną pomoc. – Jesteśmy wdzięczni, że w tych trudnych czasach Polska nadal okazuje prawdziwą solidarność z Ukrainą – podkreśla Petro Hawryłyszyn.

Sabina Różycka

Tekst ukazał się w nr 2 (414), 31 stycznia – 13 lutego 2023

X