Narodowe Czytanie 2018 Krzysztof Szymański

Narodowe Czytanie 2018

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekturą Narodowego Czytania jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Kulminacja akcji przypadła na 8 września. W tym dniu w Przemyskim Centrum Kulturalnym widzowie mieli możliwość zapoznać się z postacią autora „Przedwiośnia” i genezą powstania powieści oraz wysłuchać obszernych fragmentów utworu.

Akcja Narodowego Czytania odbywała się już po raz siódmy. W dniu 8 września w Centrum Kulturalnym zebrali się miłośnicy powieści Stefana Żeromskiego, ludzie wrażliwi na dobrą lekturę i młodzież. Nieprzypadkowo „Przedwiośnie” zostało wybrane w tym roku na ogólnopolską akcję. Powieść ta opisuje bowiem powstawanie niepodległej Polski, drogi różnych ludzi do swej ojczyzny i te wątpliwości, które rodziły się wówczas w umysłach jej mieszkańców. Prezydent RP Andrzej Duda podczas ogłaszania wyboru lektury tak zachęcał do jej czytania: „…niezwykle ciekawa, obrazująca specyficzne polskie losy powieść, wiele zawartych w książce pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego wydaje się ona ważna, warto więc ją przypomnieć i przeczytać”.

Fot. Krzysztof Szymański

Akcję w przemyskim CK zainaugurował wykład dr. Jana Zięby, Dyrektora Instytutu Humanistycznego PWSW w Przemyślu. Przedstawił on postać autora i jego znaczenie w polskiej literaturze oraz scharakteryzował powieść pod kątem tego, jak wizja niepodległej ojczyzny w utworze Żeromskiego ma się do dnia dzisiejszego.

Fragmenty powieści czytali m.in.: Andrzej Matusiewicz – Poseł na Sejm, Janusz Czarski – Dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu, a także aktorzy Towarzystwa Dramatycznego „Fredreum” i Grupy Teatralnej „Garderoba”, przedstawiciele towarzystw i stowarzyszeń społecznych i artystycznych Przemyśla. Zaproszenie do udziału w przemyskiej akcji Narodowego Czytania otrzymali reżyser polskiego Teatru Ludowego Zbigniew Chrzanowski i aktorka Teatru Jadwiga Pechaty.

Po odczytaniu fragmentów powieści w holu Centrum przyniesione przez widzów egzemplarze „Przedwiośnia” były sygnowane specjalnie na tę okazje przygotowanymi pamiątkowymi pieczęciami. 

Fot. Krzysztof Szymański

Udział aktorów Polskiego Teatru ze Lwowa w Narodowym Сzytaniu był nieprzypadkowy, bowiem w tym dniu na scenie Centrum Kulturalnego wystawiona została sztuka Dario Niccodemi „Scampolo”. Już tradycyjnie występy lwowskiego teatru zbierają w Przemyślu komplety publiczności. Tak było i tym razem. Publiczność wspaniale przyjęła sztukę, bawiła się doskonale i reagowała świetnie, a po przedstawieniu dziękowała aktorom gromkimi owacjami. Ten nastrój udzielił się również aktorom, którzy dali z siebie wszystko, aby wypaść jak najlepiej. I udało się, bowiem uczucie satysfakcji mieli i widzowie, i aktorzy, i reżyser Zbigniew Chrzanowski. Przed aktorami lwowskimi są kolejne spotkania z przemyską publicznością – co anonsował dyrektor Centrum Kulturalnego Janusz Czarski.

Krzysztof Szymański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X