Muzyka Karpackich Źródeł

Muzyka Karpackich Źródeł

„Muzyka Karpackich Źródeł” to projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programu Promocja Kultury Polskiej za Granicą.

W ramach projektu odbędą się dwa koncerty w filharmonii w Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie), podczas których zostaną zaprezentowane dwa popularne w Polsce zespoły tworzące współczesną historię muzyki karpackiej. Jeden z nich to Zespół Regionalny „Istebna” z Istebnej wykonujący tradycyjną muzykę przodków przy użyciu typowych instrumentów góralskich łącząc ją z tańcem i śpiewem. Drugi zespół to wschodząca gwiazda współczesnej muzyki folkowej kwintet smyczkowy VOŁOSI, którego twórczość to połączenie tradycji Karpat z muzyką klasyczną. Twórczość tych zespołów, choć różniąca się stylami ma te same źródła, gdyż nawiązuje do historii i tradycji Karpat. Zakładanym efektem tej inicjatywy oprócz wypromowania tych zespołów w obwodzie iwanofrankiwskim na Ukrainie, będzie także zwrócenie uwagi na fakt utożsamiania się uzdolnionych muzycznie młodych Polaków z kulturą przodków oraz na nowe i twórcze środki jej wyrazu i interpretacji.

Koncerty z cyklu „Muzyka Karpackich Źródeł” mają dodatkowo wymiar społeczny, gdyż są częścią dużego przedsięwzięcia „Młodzi dla Dialogu”, które od października 2013 jest realizowane przez Fundację Piastun z Opola wspólnie z partnerem: Polsko-Ukraińską Młodzieżową Organizacją Młody Stanisławów (www.mlodystanislawow.com), prowadzącą działania na rzecz dialogu międzykulturowego Polaków i Ukraińców.

Wydarzenie kulturalne „Muzyka Karpackich Źródeł” odbywa się pod honorowym patronatem konsula generalnego RP we Lwowie i jest współorganizowane we współpracy z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Koncerty odbędą się w Filharmonii w Iwano-Frankiwsku w dniach 23-24 maja 2014.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X