Muzealnicy z Poznania pomagają zabezpieczyć dzieła sztuki w lwowskiej galerii fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Muzealnicy z Poznania pomagają zabezpieczyć dzieła sztuki w lwowskiej galerii

Muzea w Ukrainie stają w obliczu ekstremalnych wyzwań – jak ochronić i uratować zbiory. W ratowanie dziedzictwa kulturalnego Ukrainy włączyła się również Polska. Do Lwowskiej Galerii Sztuki dotarł pierwszy transport z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Są to specjalne materiały do zabezpieczenia dzieł sztuki, m.in. kartony, folie bąbelkowe, flizeliny, taśmy klejące, nożyczki. Wszystko po to, żeby „te najcenniejsze, przepiękne, wzruszające dzieła sztuki nasi przyjaciele ze Lwowa mogli zabezpieczyć, złożyć w miejscu, które uważają za bezpieczne. Na wszelki wypadek, żeby one ocalały” – zaznaczył Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Tomasz Łęcki, fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Bestialstwo, z jakim w tej wojnie bombardowane są miasta i ostrzeliwane obiekty cywilne, sprawia, że zagrożone są również muzealne zbiory Ukrainy, które są przenoszone do miejsc bezpiecznych w obrębie terytorium Ukrainy. Jak uważa Taras Wożniak, dyrektor generalny Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, „to jest wielka praca, bo może być tak, że wiele muzeów na wschodzie Ukrainy nie przetrwa. Musimy zabezpieczyć jak najwięcej zbiorów i zabytków, by później pomóc w odbudowie wszystkiego” – dodał.

Taras Woźniak, fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest w stałym kontakcie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Polska jest też gotowa do ewentualnego przyjęcia i przeniesienia w bezpieczne miejsce ukraińskich zbiorów, by po wojnie mogły wrócić do swoich muzeów.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X