MonoWschód po raz czwarty w Wilnie!

Konopnicka, Stachura i Hemar. Wystawy fotograficzne, warsztaty teatralne i noce pełne muzyki.

To zaledwie cząstka tego, co się niebawem wydarzy! Już za kilka dni, w drugiej połowie października, zjadą się do dzisiejszej stolicy Litwy artyści z Polski, Ukrainy, Niemiec i Litwy. I wszyscy będą BLIŻEJ WIDZA. Bo pod takim hasłem odbędzie się IV Międzynarodowy Festiwal Monospektakli „MonoWschód”. Zafascynowani? To dobrze. Bo będzie się działo!

Festiwal „MonoWschód” wyrósł z wieloletniej już tradycji teatralnej Wilna. W latach 1994–2017 odbyło się osiem edycji Miedzynarodowego Festiwalu „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej” oraz trzy edycje festiwalu monospektakli. Wszystko z inicjatywy i dzięki staraniom obecnej i wieloletniej dyrektor i reżyser Polskiego Studia Teatralnego – Teatru Studio w Wilnie Liliji Kiejzik. W ciągu wszystkich edycji obydwu Festiwalu udział wzięły teatry z Litwy, Polski, Ukrainy, Rosji, Niemiec, Austrii, Kanady, Węgier, Czech oraz USA.

Polskie Studio Teatralne w Wilnie zostało założone w listopadzie 1960 roku pod nazwą Polski Zespół Dramatyczny przy Klubie Pracowników Łączności. Była to pierwsza tego rodzaju placówka artystyczna utworzona po wojnie w Wilnie. Przez wiele lat zespół pełnił i pełni rolę propagowania poprawnej polszczyzny oraz krzewienia polskości wśród młodzieży. Aż po dzisiejsze lata zespół jest miejscem spotkań inteligencji polskiej w Wilnie, gdzie można poznać nie tylko teatr, lecz także literaturę, sztukę, kulturę oraz muzykę.

W tegorocznym programie festiwalu goście będą mogli zobaczyć osiem monodramów: z Polski, Ukrainy, Niemiec i Litwy. Będzie to wyjątkowa edycja, bo przypadająca w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę. Nic więc dziwnego, że w tym roku honorowym patronatem objął wydarzenie marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Otworzy festiwal kolejna prapremiera Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie: będzie to „Ziuk” w reżyserii Sławomira Gaudyna i wykonaniu Edwarda Kiejzika. Nie zabraknie też prapremier z Polski i Ukrainy. Z roku na rok programy festiwali stają się coraz bogatsze. Aby być BLIŻEJ WIDZA, organizatorzy zapraszają na wernisaż fotografii teatralnych „bliżej emocji”, które wykonał znany na Litwie polski fotograf Bartosz Frątczak. Nie zabraknie też propozycji warsztatowych, koncertów, zwiedzania i wieczorów poetyckich.

Warto więc w tych dniach zawitać do Wilna, gdzie artyści – zapewne nawet bardziej niż zwykle – odsłonią rąbek teatralnej tajemnicy.

MIEJSCA
• Teatr na Pohulance –
Rosyjski Teatr Dramatyczny,
ul. J. Basanavičiaus 13
• Dom Kultury Polskiej –
ul. Naugarduko g. 76;
SALA – duża sala na parterze;
HOL – hol na parterze,
305 – III piętro, sala 305
• Wileński Teatr Kameralny –
al. Konstitucijos 23
• u „Medyków” – al. Gedimino 27

BILETY
Bilety normalne: 7 € / bilety ulgowe: 4 € – do nabycia w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, ul. Naugarduko 76, Wilno, codziennie 10:00–17:00,
tel. +370 52333663

INFORMACJE / REZERWACJE
Codziennie 10:00–17:00,
tel. +370 52333663;
+370 65264613

Ela Lewak
Tekst ukazał się w nr 19 (311) 16-29 października 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X