Moda na język polski

Moda na język polski

27 listopada z inicjatywy żytomierskiego oddziału Zjednoczenia Nauczycieli Polskich w obwodowym mieście Polesia odbyło się seminarium z nauczania języka polskiego jako obcego. Potrzebą zorganizowania tego przedsięwzięcia była coraz większa popularność i zainteresowanie nauką języka polskiego na terenie Żytomierszczyzny.

 

W jednodniowym seminarium wzięli udział tak początkujący, jak też doświadczeni nauczyciele poloniści. Metodyści Ogólnoukraińskiego Metodycznego Centrum z nauczania języka polskiego w Drohobyczu podzielili się swoimi doświadczeniami. Osobno został poruszony temat analizowania poezji. Jak twierdzi jedna z metodystek Maria Książek-Zamlewska, opracowanie i dokładna analiza utworów poetyckich sprawia trudność także młodym polonistom w kraju, cóż mówić o pedagogach na Kresach.

Adam Chłopek podczas obrad (Fot. wizyt.net)Mirosława Starowierow, prezes żytomierskiego oddziału ZNP już od wielu lat opiekuje się nauczycielami języka polskiego w obwodzie żytomierskim i podchodzi do procesu edukacji bardzo twórczo. Język polski nie traci, a nawet przybiera na popularności dzięki bliskości Polski do Ukrainy. Sporo młodych ludzi decyduje studiować w tym kraju albo uczestniczyć w programach różnych fundacji, jak np. Adenauera czy Schumana. Ale chyba najważniejszym powodem, dlaczego żytomierzanie chcą rozmawiać po polsku, jest ich pochodzenie, które korzeniami sięga licznie przybyłych na Kresy na mocy przywilejów królewskich w XVI-XVIII wieku wychodźców z Mazowsza i Podkarpacia.

Mieszkaniec Żytomierza może wybierać, gdzie podjąć się nauki języka przodków. Takie zajęcia odbywają się w szkole nr 36, Żytomierskim Uniwersytecie Państwowym, gimnazjach, koledżach oraz w Domu Polskim. A pomoc Ogólnoukraińskiego Metodycznego Centrum z nauczania języka polskiego w Drohobyczu, sprzyja wzrostu poziomu nauczania. Jeden z najgłówniejszych promotorów polskiego języka w ZNP, Adam Chłopek, jest przekonany, że znając język polski jest łatwiej zrobić dobrą karierę.

Alina Zielińśka

Żródło: wizyt.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X