Minister Witold Waszczykowski rozmawiał z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem

Podczas telefonicznej rozmowy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem szef polskiego MSZ domagał się wyjaśnienia aktu wandalizmu, do którego doszło w Kijowie – Bykowni. Szef polskiej dyplomacji podkreślił również, że strona polska oczekuje wyników w śledztwie w sprawie dewastacji pomnika w Hucie Pieniackiej.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin zapewnił, że zrobi wszystko, by obie sprawy wyjaśnić i podkreślił, że ukraiński rząd potępia ostatnie incydenty.

Szef polskiej dyplomacji poinformował także, że polski rząd prosi o pilne wyjaśnienie sprawy prezydenta Przemyśla Roberta Chomy, który otrzymał zakaz wjazdu na terytorium Ukrainy. Minister Klimkin zapewnił, że strona ukraińska pracuje nad tą kwestią i że ukraiński MSZ opowiada się za szybkim rozwiązaniem tej sprawy.

Minister Waszczykowski poinformował także, że działa Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa i wyraził nadzieję, że ukraińska strona forum zostanie utworzona. Szybkie rozpoczęcie prac Forum może przyczynić się do wyjaśniania kwestii historycznych, aby nie zakłócały bieżącej współpracy między naszymi krajami i społeczeństwami.

Ambasada RP w Kijowie natychmiast po otrzymaniu informacji o dewastacji cmentarza zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy o jak najszybsze podjęcie stanowczych działań zmierzających do wykrycia i ukarania sprawców tego haniebnego czynu. Podkreślono, że tego rodzaju ataki i incydenty muszą być wyjaśniane, a ich sprawcy karani, tym bardziej, że wpisują się one w pewną tendencję i w konsekwencji mogą wpłynąć na stosunki polsko-ukraińskie.

Na miejsce zdarzenia bezzwłocznie udali się przedstawiciele Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kijowie. Kierownictwo kompleksu memorialnego powiadomiło policję. Obecnie trwają czynności mające na celu ustalenie sprawców tego zdarzenia.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X