Międzynarodowy Dzień Poezji w Iwano-Frankiwsku

W sali głównej Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku odbyło się widowisko słowno-muzyczne „Poezjo, jak Ci na imię?” – cykl spotkań z poezją mówioną i śpiewaną. Poezja jest sztuką słowa, w której odnajdujemy coś z prawdy własnego serca.

To już trzecie tego typu spotkanie w Centrum, zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji, który został ustanowiony przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Tegoroczne spotkanie odbyło się 17 marca, a za wzór posłużyła „Jama Michalika” – krakowska kawiarnia literacka, założona w 1895 roku jako Cukiernia Lwowska przez przybyłego ze Lwowa Apolinarego Jana Michalika. W Jamie Michalika organizowane są koncerty, recitale, programy jubileuszowe, a także wieczory literackie i autorskie. Podczas Nocy poezji w tej kawiarni dla zapraszanych gości swoje wiersze osobiście recytowali Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i wiele innych wybitnych poetów.

– Uważam, że projekt „Poezjo, jak Ci na imię” na stałe wpisał się w program działalności Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie). Od początku jest to wydarzenie wyjątkowe i cieszy się coraz większą popularnością. Przede wszystkim, cieszy mnie fakt, że w organizację spotkania angażują się dzieci i młodzi ludzie, którzy dzielą się swoimi umiejętnościami i zainteresowaniami ze światem – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor CKPiDE w Iwano-Frankiwsku.

– W tym roku postanowiliśmy przybliżyć najciekawsze próby uchwycenia fenomenu sztuki pisania, które padły z ust znanych pisarzy okresu Młodej Polski. Piękne zdania poezji często mówią do nas i o nas. Poezja to nie tylko słowa, ale międzysłowia. Poezja często tkwi w emocjach człowieka, wyrażając radość, miłość, romantyzm, gniew, smutek i tragedię. Czasami wyjątkowa i zagmatwana, pisana dla ludzi, dlatego jest nam tak bliska i nie pozwala zobojętnieć – powiedziała Renata Klęczańska, nauczycielka języka polskiego w CKPiDE w Iwano-Frankiwsku, koordynator widowiska słowno-muzycznego.

Publiczność, licznie zebrana na sali, miała możliwość usłyszeć także poezję śpiewaną. Polscy piosenkarze pokochali poezję. Śpiewają wiersze Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Agnieszki Osieckiej, Magdy Czaplińskiej. Do ich wierszy śpiewają współcześnie Edyta Geppert, Wojciech Młynarski, Grzegorz Turnau czy Andrzej Sikorowski.

Niezwykłym zjawiskiem we współczesnej kulturze ukraińskiej jest niespotykana w Polsce symbioza muzyki popularnej z poezją. Jurij Andruchowych – ukraiński poeta, prozaik, piosenkarz mówi, że muzyka inspirowała go do tworzenia i właściwie była dla niego nie mniej ważna niż poezja (jeden z jego wierszy nosi nazwę: „Z chęcią bym umarł, gdyby nie muzyka”). Zresztą zrealizował swoje młodzieńcze marzenie zostając „wokalistą” zespołu. Wokalistą w cudzysłowie, ponieważ na albumach nagranych wspólnie z polską grupą „Karbido” swoje wiersze czyta.

Andrzej Leusz

Obejrzyj zdjęcia: Międzynarodowy Dzień Poezji w Iwano-Frankiwsku

{youtube}iah9Hd_V9AY{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X