Łysiec-Łęczyca: pomoc i przyjaźń archiwum gminy Łyśca

Łysiec-Łęczyca: pomoc i przyjaźń

Pomimo trwającej wojny partnerzy gminy Łysiec w obw. iwano-frankiwskim z gminy Łęczyca w woj. łódzkim mają odwagę przyjeżdżać na Ukrainę, wioząc pomoc dla Ukraińców.

Do Łyśca ostatnio z pomocą humanitarną przyjechał wójt gminy Łęczyca Jacek Rogoziński.

– Naszym partnerem Łęczyca została dzięki Wasylowi Hołowenko-Romaszce, urodzonemu w Starym Łyścu, miejscowości naszej gminy – opowiada Anatol Łuszczak, przewodniczący gminy Łysiec. – Początkowo nasza współpraca dotyczyła pomocy naszemu oddziałowi straży pożarnej. Z czasem zaprosiliśmy przedstawicieli Łęczycy do nas na święto. Jako partnerzy mieliśmy szerokie plany współpracy w dziedzinie oświaty, sportu, kultury i wymianę delegacji młodzieżowych. Ale ich realizacji przeszkodziła wojna.

archiwum gminy Łyśca

Jak wspomina Anatol Łuszczak, w pierwszym dniu wojny wójt gminy Łęczyca zaproponował pobyt na ich terenie kobietom z dziećmi z Łyśca. Z Łyśca nikt nie pojechał, ale znaleźli tam schronienie uchodźcy z innych okolic Ukrainy.

archiwum gminy Łyśca

Ostatnio Jacek Rogoziński przyjechał do Łyśca z pomocą humanitarną.

– Nasz przyjaciel przywiózł kołdry przekazane przez Grzegorza Szreibera, marszałka woj. łódzkiego. Przeznaczyliśmy je dla pacjentów otwartego niedawno oddziału paliatywnej opieki naszego szpitala komunalnego – kontynuuje Anatol. – Przebywa tam wielu samotnych i chorych osób w starszym wieku, które przeniesiono do nas z okolic, objętych działaniami wojennymi. Oprócz tego przywieziono też inną pomoc: leki, przekazane przez hurtownię farmaceutyczną Wiktora Napiury HURTAP SA,przeznaczone dla przechodzących leczenie i rehabilitację żołnierzy SZU w Centrum chirurgicznym „BRASS”.

archiwum gminy Łyśca

Jacek Rogoziński zaznaczył, że nie jest ważna finansowa objętość pomocy, ale ważne jest to, że jego gmina i gmina Łysiec mogą na siebie liczyć i nadal współpracować. W ramach tej wizyty wójt gminy Łęczyca był na otwarciu „Centrum Dia”.

– Ukraina wprowadzając reformę decentralizacji bierze przykład i doświadczenia z polskiego samorządu – wyjaśnia Anatol Łuszczak. – W 2021 r. otworzyliśmy w naszej gminie Centrum usług administracyjnych. Obecnie został on poddany rekonstrukcji. Zaczynaliśmy z usług emerytalnych, architektury i zabudowy oraz socjalnych. Obecnie 8 tys. naszych mieszkańców może skorzystać z 200 usług rożnego rodzaju. Centrum przystosowane jest do obsługi osób niepełnosrawnych oraz ma kącik do zabaw dla dzieci.

Jacek Rogoziński wysoko ocenił taką nowację. – Przejmując polskie doświadczenie działania centrów administracyjnych w gminie Łysiec, zrobiono krok do przodu. Zadeklarowno, że władze mają działać na korzyść mieszkańców. Teraz w nowym Centrum administracyjnym można załatwić wiele spraw – podkreślił wójt Rogoziński.

Gość z Polski poznał podczas tej wizyty innych przyjaciół gminy Łysiec – kierownika Misji chrześcijańskiej z USA Johna Kahelmana i przewodniczącego fundacji „Misja Chrześcijańska” Iwana Skolebę, którzy akurat odwiedzali gminę i badali potrzeby w pomocy humanitarnej. Podsumowując swój pobyt na Ukrainie Jacek Rogoziński podkreślił, że Polska nie przestaje dziękować Ukrainie, bo ta walczy nie tylko o swoją niezależność, ale i o wolność Polski. A tego nie da się wymierzyć żadnymi sumami.

Sabina Różycka

Tekst ukazał się w nr 8 (420), 28 kwietnia – 15 maja 2023

X