Obchody Triduum Paschalnego we Lwowie

21 kwietnia arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przewodniczył liturgii i procesji rezurekcyjnej dookoła katedry lwowskiej, wcześniej zaś obrzędom Triduum Paschalnego i Drogi Krzyżowej. Ta ostatnia odbyła się w Wielką Środę 17 bm. ulicami miasta – od katedry łacińskiej do sanktuarium św. Antoniego.

Uroczystości w katedrze

W Wielką Sobotę do bazyliki metropolitalnej przybyli mer miasta Andrij Sadowyj z małżonką oraz konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, składając życzenia świąteczne katolikom. W tym roku telewizja państwowa nie transmitowała uroczystości w katedrze, nie uczestniczyli też w nich przedstawiciele władz obwodu lwowskiego ani duchowieństwa greckokatolickiego.

– Gdyby Kościół nie nakazał przystąpienia do spowiedzi, to pewnie u wielu katolików sumienie nie byłoby odświeżone, a jedynym widocznym śladem przygotowań przedświątecznych byłyby umyte okna, wyprane firanki i świąteczne jedzenie – powiedział arcybiskup Mokrzycki w Niedzielę Wielkanocną. Jednocześnie wyraził nadzieję, że „dla nas fakt Zmartwychwstania to nie tylko zewnętrzny wymiar świętowania, ale przede wszystkim duchowe przeżycie wydarzeń paschalnych prowadzących ku wolności, nie w wymiarze obietnic politycznych, ale prawdy wiary, zwycięstwa miłości i nadziei, że za życie zgodne z Ewangelią i prawem Bożym osiągniemy zbawienie”.

Metropolita lwowski w swoich kazaniach nawiązywał wielokrotnie do trwającego obecnie w Kościele łacińskim na Ukrainie Roku Świętości Małżeństwa i Rodziny. – Dzisiaj wyrzeczenie się zła i przyznanie się do Chrystusa nabiera bardzo wielkiego znaczenia szczególnie w wymiarze rodziny, która boryka się z wieloma problemami natury moralnej i materialnej – powiedział kaznodzieja w Wigilię Paschalną. – Dlatego trzeba zwrócić się do Boga z modlitwą o solidarność między ludźmi, aby nastał nie tylko pokój, ale też wzajemne pojednanie i wybaczenie – dodał.

Arcybiskup Mokrzycki zwrócił uwagę na to, że to nie Bóg odwraca się od ludzkości, lecz ludzie odwracają się od Niego. – Dlatego ośmielam się wołać w tę Wigilię Paschalną, z naszej lwowskiej katedry: niech zmartwychwstanie w narodzie duch prawdy, miłości, szacunku i jedności. Niech obudzą się egoistyczne sumienia i zobaczą, że obok nich żyją ludzie, niech pogardzający wartościami podejmą skruchę i powrócą na Boże drogi – wołał mówca. Podkreślił, że „jeśli zło będzie w nas, to i wokół nas, ale też odwrotnie: jeśli w nas będzie dobro, to będzie ono także pośród nas”.

– Niech więc odnowione przyrzeczenia chrzcielne będą wyrazem naszej wiary i gotowości pójścia za Chrystusem, który jest najpewniejszą Drogą, jedyną Prawdą i pełnią Życia dla całej wspólnoty Kościoła i każdej rodziny przynależącej do niego – życzył arcybiskup Mokrzycki.

Fot. Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2019/lwowskie_alleluja_czawaga{/gallery}

W kościele św. Antoniego

W Wielki Czwartek w kościele św. Antoniego we Lwowie liturgii przewodniczył i homilię wygłosił lwowski biskup pomocniczy Edward Kawa. Tradycyjnie, upamiętniając scenę umycia nóg apostołom, biskup pomocniczy obmył nogi 12. mężczyznom z parafii.

Natomiast liturgię Wielkiego Piątku i uroczystości Wigilii Paschalnej celebrowali ojcowie franciszkanie. W tych dniach wierni do północy adorowali Najświętszy Sakrament przy Grobie Pańskim. Członkowie wspólnot parafialnych prowadzili Gorzkie Żale i Drogę Krzyżową.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęła się procesją rezurekcyjną wokół kościoła. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii o. Paweł Odój oraz ojcowie franciszkanie. Na zakończenie nabożeństwa o. Paweł złożył wszystkim życzenia wielkanocne:

– Niech Zmartwychwstały Pan, który objawił światu tajemnicę nieskończonej miłości przez Swoją śmierć na krzyżu, pomaga nam być Jego prawdziwymi świadkami we współczesnym świecie, niech napełnia nasze serca pokojem i umacnia naszą wiarę w żywego Boga – powiedział franciszkanin.

Fot. antoni.lviv.ua

{gallery}gallery/2019/lwowskie_alleluja_w_antoniego{/gallery}

Obchody Triduum Paschalnego w parafii św. Marii Magdaleny

Podobnie jak w innych lwowskich parafiach, w niezwróconym jeszcze kościele św. Marii Magdaleny, w Wielki Czwartek rozpoczęto Triduum Paschalne. Ojcowie oblaci, którzy pełnią posługę duszpasterska w parafii, zaprosili wiernych do udziału w tych najważniejszych wydarzeniach roku liturgicznego. W Niedzielę Wielkanocną, o godz. 8:00, ulicami miasta, w bezpośredniej bliskości kościoła, wyruszyła procesja rezurekcyjna. Następnie została odprawiona uroczysta Msza św.

Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny o. Paweł Tomys złożył parafianom i licznie przybyłym gościom życzenia „głębokiego pokoju i nadprzyrodzonej radości”. – Jak Jezus był zwiastunem miłości Boga, tak i my bądźmy zwiastunami Zmartwychwstania Chrystusa, Jego zwycięstwa nad złem i nad śmiercią, przekazicielami Jego Bożej miłości – zachęcił uczestników liturgii wielkanocnej o. proboszcz.

Fot. Maria Basza

{gallery}gallery/2019/lwowskie_alleluja_w_marii_magdaleny{/gallery} 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X