Lwowski szpital kliniczny podziękował Polsce za pomoc w walce z koronawirusem

Komendant Lwowskiego Wojskowo-Medycznego Ośrodka Klinicznego Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Iwaszczenko wręczył dyplomy z podziękowaniami ambasadzie RP na Ukrainie, przedstawicielom polskich firm działającym na Ukrainie oraz Lwowskiej Kurii Metropolitalnej za pomoc humanitarną z Polski w walce z koronawirusem.

Podziękowania złożono na ręce arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, Tomasza Kowala, konsula RP we Lwowie, Jacka Szugajewa, prezesa KredoBanku Ukraina i Jacka Matusiaka, prezesa PZU Ukraina.

– To jest bardzo miłe, że władze szpitala i służby granicznej Ukrainy w taki sposób podziękowały Polsce. Z przyjemnością, jako konsulat, przekażemy to podziękowanie ambasadorowi – powiedział konsul Tomasz Kowal.

{youtube}NvzICxyPcvk{/youtube}

– Zawsze jest przyjemnie usłyszeć „dziękuję”. Ale niezależnie od tego ta pomoc jest po prostu potrzebna. Wszyscy tutaj mieszkamy i pracujemy. Każdego z nas może to dotknąć – podkreślił prezes KredoBanku Ukraina Jacek Szugajew.

– Dostaliśmy dyplom z podziękowaniem, który mogłem odebrać osobiście, jak również dyplom dla prezes Fundacji PZU. Wyasygnowaliśmy środki finansowe i dołączyliśmy się do tej akcji pomocy – powiedział Jacek Matusiak, prezes PZU Ukraina.

Komendant lwowskiego szpitala Andrij Iwaszczenko podziękował Polakom za pomoc i wsparcie. Dodał, że lwowski szpital również otrzymał środki ochrony osobistej dla lekarzy i medyków. – Po raz kolejny Polska pomogła swoim ukraińskim braciom. Za to wszystko bardzo dziękujemy polskim firmom działającym na Ukrainie – powiedział komendant.

To właśnie polski biznes, a także Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Zdrowia i Polska Fundacja Narodowa sfinansowali zakup środków ochrony do walki z koronawirusem.

– Środki zazwyczaj były kierowane w ramach programu „Polska Pomoc” na wsparcie reform czy rozwój społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Te środki, w miarę potrzeb, zostały przeznaczone na pomoc w walce z pandemią – powiedział konsul RP we Lwowie Tomasz Kowal, kierownik referatu ds. polityczno-ekonomicznych.

Miesiąc temu konwój 12 ciężarówek straży pożarnej z ponad 130 tonami pomocy humanitarnej z Polski przyjechał do Kijowa. Stamtąd, w zależności od potrzeb, został dostarczony do różnych szpitali na Ukrainie. Część pomocy trafiła także do Lwowskiego Wojskowo-Medycznego Ośrodka Klinicznego Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Przekazanie pomocy stronie ukraińskiej koordynowała Fundacja Solidarności Międzynarodowej.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2020/pomoc_pl_w_walce_z_covid{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X