Konkurs poezji Zbigniewa Herberta po raz dwunasty

Po raz dwunasty w wykonaniu uczniów starszych klas zabrzmiała we Lwowie poezja Zbigniewa Herberta. Pomysłodawca konkursu dyrektor szkoły nr 10 im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie Ryszard Vincenc otworzył spotkanie i przedstawił jurorów i zaproszonych gości.

Oceniali talent recytatorski uczestników konkursu i umiejętność doniesienia poetyckiego przekazu konsul Katarzyna Sołek z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe Jan Sabadasz – fundatorzy nagród w konkursie, wiceprezes FOPnU i redaktor naczelny czasopisma Nasze Drogi Teresa Dutkiewicz, dyrektor Polskiego Teatru Ludowego, reżyser Zbigniew Chrzanowski. Przedstawił dyrektor również dwóch gości specjalnych – zawodowych aktorów Natalię Skorowską, zasłużoną artystkę Ukrainy, aktorkę Teatru im. Łesi Ukrainki we Lwowie oraz Romana Skorowskiego, aktora i reżysera.

W tym roku w konkursie udział wzięli uczniowie szkoły im. św. Marii Magdaleny oraz szkoły nr 24 im. Marii Konopnickiej.

– Chcę pogratulować odwagi do sięgnięcia po poezję niełatwą – powiedziała do uczestników konsul Katarzyna Sołek. – Nauczyć się wiersza na pamięć jest rzeczą trudną, ale nie niemożliwą, natomiast poezję zrozumieć, a później ją przekazać w taki sposób, żeby ten sens został zachowany, żeby odbiorca, który was będzie słuchał, poczuł również sercem to, co poeta chciał przekazać – jest rzeczą wielką, jest to prawdziwa sztuka. Wam, obywatelom miasta Lwowa, życzę, żeby wasz rodak pozostał na zawsze w waszych sercach i żeby ta poezja kierunkowała was też w przyszłości.

– W imieniu Fundacji Dziedzictwo Kresowe chciałbym przede wszystkim podkreślić, że jesteśmy zaszczyceni możliwością współtworzyć to wyjątkowe wydarzenie – powiedział prezes Fundacji Jan Sabadasz. – Wielkie słowa uznania i podziękowania dla dyrekcji. To dzięki Państwa pracy i zaangażowaniu tego typu inicjatywy, wykraczające poza program standardowy szkolny, mogą się odbywać. Inicjatywy bardzo ważne z punktu widzenia promocji, propagowania polskiej kultury za granicą, propagowania twórczości wybitnych postaci polskiej literatury jak Zbigniew Herbert. Dla naszej Fundacji postać Herberta też jest w jakimś rodzaju bliska, bo od kilku lat opiekujemy się kościołem św. Antoniego w zakresie renowacji wnętrza świątyni, w której Zbigniew Herbert był ochrzczony.

Wyróżnieni zostali:

W grupie wiekowej 14-15 lat:
I miejsce – Helena Kurnicka
II miejsce – Kamila Sosnowska
II miejsce – Julia Wieliczko
III miejsce – Jana Romaniuk

W grupie wiekowej 16-18 lat:
I miejsce – Agata Aleksy
II miejsce – Nina Kosowan
II miejsce – Maks Płoticyn
III miejsce – Julia Ficzuk
III miejsce – Sołomyja Majboroda

Dwunasta edycja konkursu recytatorskiego poezji Zbigniewa Herberta odbyła się 17 maja w Szkole nr 10 im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie.

Alina Wozijan
{gallery}gallery/2019/herbert_konkurs{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X