Konkurs imienia Mariusza Kazany

Konkurs imienia Mariusza Kazany

W salach Muzeum Historycznego we Lwowie odbyła się II edycja konkursu „Indeks im. Mariusza Kazany”, powołanego dla uczczenia pamięci polskiego dyplomaty, miłośnika sztuki, który zginął tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Konkurs odbywa się z inicjatywy konsula generalnego RP we Lwowie Jarosława Drozda we współpracy z Fundacją im. Mariusza Kazany, która została założona 29 września 2010 roku, po jego tragicznej śmierci.

Mariusz Kazana był dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego MSZ, również autorem wielu projektów promujących polską kulturę i sztukę za granicą. To było przyczyną założenia przez jego małżonkę Barbarę i córkę Justynę fundacji jego imienia. Zadaniem fundacji jest kontynuowanie projektów, które nie zdążył zrealizować Mariusz Kazana, i opracowywanie nowych promocji polskiej kultury i sztuki. Tę poważną inicjatywę wspiera minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz Akademie Sztuk Pięknych z Warszawy i Krakowa. Dołączyli do niej liczni przyjaciele dyplomaty, z którymi przez wiele lat pracował, w tym konsul Jarosław Drozd.

W ciągu trzech lat działalności Fundacja zorganizowała kilkanaście wystaw zagranicznych współczesnej grafiki polskiej. Takie wystawy odbywały się w Odessie, Sewastopolu, Lwowie, Charkowie, Brukseli, Bejrucie, Kantonie, Chensen, Pekinie, Rzymie.

(Fot. Jurij Smirnow)

Podczas ubiegłorocznej wystawy we Lwowie zrodziła się myśl powołania „Indeksu im. Mariusza Kazany”, głównym celem którego byłoby realizowanie i rozwijanie polsko-ukraińskiej współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi uczelniami artystycznymi, promowanie młodych twórców ukraińskich, wymiana doświadczeń, nawiązywanie kontaktów pomiędzy uczelniami. Pierwszą laureatką Indeksu 2012 została lwowska artystka-grafik Oksana Jorysz. Po prezentowanej wystawie kompetentne jury miało wyłonić laureata 2013 roku.

Swoje prace przedstawiło 12 artystów-grafików. 52 prace można obejrzeć w salach Kamienicy Królewskiej przy lwowskim Rynku. Tegoroczny konkurs wygrała Tatiana Ciupka, absolwentka lwowskiej ASP. Odebrała nagrodę z rąk konsula generalnego Jarosława Drozda, na staż pojedzie do Warszawy i Krakowa.

– W akademii moim profesorem był Bogdan Pikulicki – powiedziała laureatka. – Na konkurs przedstawiłam 7 prac, z których komisja zakwalifikowała 3. Są to grafiki „Kościół św. Elżbiety”, „Kościół św. Andrzeja oo. Bernardynów” i „Ratusz lwowski”. Brałam już udział w rożnych zbiorowych wystawach we Lwowie, ale to mój pierwszy tak znaczny sukces. Cieszę się z tego powodu bardzo.

(Fot. Jurij Smirnow)Barbara Kazana podziękowała organizatorom wystawy, władzom ASP ze Lwowa, Warszawy i Krakowa, konsulowi Drozdowi za inicjatywę powołania konkursu, a także artystom, którzy nadesłali prace. „Wdzięczna jestem mojemu mężowi za inspirację do działalności w tej dziedzinie sztuki – podkreśliła Barbara Kazana, – bardzo lubił i cenił grafikę”. Jarosław Drozd, podsumowując znaczenie kolejnej polsko-ukraińskiej inicjatywy zaznaczył: „Spotykamy się dziś w historycznych salach królewskich. Bardzo dobrze, że instytucje polskie współpracują z ukraińskimi na różnych płaszczyznach. Jedną z tych inicjatyw jest działalność Fundacji im. Mariusza Kazany. Był on naszym serdecznym kolegą. Oprócz obowiązków państwowych interesował się sztuką, zbierał i lubił grafikę. świecie, również i we Lwowie. Postanowiliśmy, aby imię Mariusza Kazany było obecne we Lwowie na stałe. Dlatego właśnie zorganizowaliśmy ten konkurs. Jest on głównie skierowany do młodych artystów-plastyków”.

Przy okazji otwarcia wystawy prac młodych artystów została zorganizowana też wystawa dzieł profesorów lwowskiej i polskich ASP. Obecni mogli zapoznać się z twórczością czołowych przedstawicieli tych uczelni, obejrzeć ciekawe prace. Uwagę przykuwały wyroby ceramiczne ze szkła artystycznego Andrija Bokoteja, rektora lwowskiej uczelni, Bogdana Pikulickiego ze Lwowa, Henryka Ożoga i Krzysztofa Tomalskiego z Krakowa i Agnieszki Cieślińskiej z Warszawy.

Jurij Smirnow
Tekst ukazał się w nr 22 (194) 29 listopada–16 grudnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X