Konferencja historyczna „Stanisław Maczek. Od polonisty do dowódcy dywizji pancernej” Fot. Aleksander Kuśnierz

Konferencja historyczna „Stanisław Maczek. Od polonisty do dowódcy dywizji pancernej”

W celu zapoznania młodzieży z wielkimi postaciami naszej historii, 24 listopada br. w Art Cafe Te Amo we Lwowie odbyła się konferencja plenerowa poświęcona postaci generała Stanisława Maczka.

Oprócz prelekcji, uczniowie starszych klas polskich liceów Lwowa nr 10 i nr 24 mieli okazję dowiedzieć się interesujących faktów z życiorysu wielkiego Rodaka dzięki prezentacji multimedialnej i krótkiemu filmowi opowiadającemu o roli I Polskiej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka w walkach na froncie zachodnim. Jako pamiątkę z tego wyjątkowego wydarzenia, młodzież otrzymała także upominki – zestaw naklejek, którymi będą mogli ozdobić swoje codzienne gadżety.

Urodzony w Szczercu koło Lwowa, Stanisław Maczek pierwotnie studiował filozofię i polonistykę we Lwowie, planując karierę jako polonista. Jednak wybuch I wojny światowej pokrzyżował te plany. Został żołnierzem i walczył w jednostce szturmującej, a później dowodził dywizją pancerną. Niejednokrotnie to wykonanie rozkazów Maczka i bohaterstwo jego żołnierzy decydowało o losie znaczących bitew na froncie zachodnim podczas II wojny światowej. Choć jest powszechnie uznawany na zachodzie, ceniony w Polsce, Szkocji i Holandii, na swojej małej ojczyźnie Stanisław Maczek pozostaje nadal postacią mniej znaną.

Życiorys generała Stanisława Maczka nabiera szczególnego znaczenia w dzisiejszych czasach, gdy na wojnę wyruszają studenci i ludzie o różnorodnych zawodach, którzy dotąd nie mieli do czynienia z konfliktem zbrojnym.

Wydarzenie zostało zrealizowane przy wsparciu Fundacji Wolność i Demokracja. Konferencja historyczna „Stanisław Maczek. Od polonisty do dowódcy dywizji pancernej” została sfinansowana ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Kuriera Galicyjskiego.

Andrzej Końko

Fot. Aleksander Kuśnierz

Andrzej Końko. Lubię dziennikarstwo bo z jednej strony informuje, a także potrafi inspirować. Od 20 lat pracuję dla mediów ukraińskich i polskich.

X