Kolejny etap renowacji Kolegiaty Świętej Trójcy na Wołyniu fot. Facebook, Instytut Polonika

Kolejny etap renowacji Kolegiaty Świętej Trójcy na Wołyniu

Zabezpieczenie fundamentów dzwonnicy, renowacja schodów do skarbca, konserwacja i rekonstrukcja drewnianych drzwi z biblioteki – to tylko niektóre z prac konserwatorskich planowane na 2023 rok w Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce w obwodzie wołyńskim. Przeprowadzą je Instytut Polonika i Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kościół pw. Świętej Trójcy został wzniesiony w latach 1635–1640 na zlecenie Albrychta Stanisława Radziwiłła według projektu Benedetta Molliego i Giovanniego Maliverny. Był wówczas uważany za najpiękniejszą świątynię Wołynia. Po zamknięciu kolegiaty przez władze radzieckie zabytek stopniowo zaczął popadać w ruinę.

fot. wikipedia.org, Kolegiata Świętej Trójcy w Ołyce (2009)

– To największy kościół Wołynia. Prace w nim trwają już od 2013 roku. Rozpoczęto wtedy proces odbudowy i ratowania tego, co jeszcze pozostało ze zrujnowanej w czasie II wojny światowej świątyni, którą w okresie komunizmu zamieniono na magazyn. W roku 1996 kolegiata została zwrócona rzymskokatolickiej parafii w Ołyce. Dziś, po wielu latach żmudnych prac konserwatorskich, budynek zaczyna odzyskiwać utracony blask – czytamy we wpisie na stronie Facebook Instytutu Polonika.

Mimo wojny na Ukrainie w zeszłym roku zespołowi konserwatorów udało się m.in. odnowić figury św. Andrzeja i św. Bartłomieja z prezbiterium i z nawy głównej świątyni, zrekonstruować 10 aniołów alabastrowych, położyć posadzkę w obejściu prezbiterium i skarbcu oraz zabezpieczyć dotychczas poddane konserwacji elementy Kolegiaty.

– Brakuje płynnego zaopatrzenia w materiały, a prąd jest włączany tylko na kilka godzin dziennie. Część ukraińskiego zespołu konserwatorskiego została zabrana na front. Mimo tak trudnej sytuacji udało się wykonać zaplanowane zadania. Program prac w roku 2023 będzie obejmować m.in.: kontynuację zabezpieczeń fundamentów dzwonnicy, konserwację pozostałych konsol, prace zabezpieczające kolegiatę przed wilgocią, schody do skarbca, konserwację i rekonstrukcję drewnianych drzwi z biblioteki – podaje Instytut Polonika.

fot. Facebook, Instytut Polonika

Prace konserwatorskie są realizowane z Programu Ministra „Ochrona dziedzictwa kulturowego za Granicą” finansowanego ze środków Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego RP.

źródło: Facebook, Instytut Polonika

 

 

 

 

X