Kazachska jurta w centrum Lwowa fot. Julia Bert/ Nowy Kurier Galicyjski

Kazachska jurta w centrum Lwowa

We Lwowie, w parku „Na Wałach” w pobliżu Wieży Prochowej, została otwarta już czwarta na Ukrainie „Jurta Niezłomności”. Trzy poprzednie zostały otwarte wcześniej w Buczy, Kijowie i Charkowie.

Fot. Julia Bert/ Nowy Kurier galicyjski

Takie jurty są przede wszystkim symbolem wsparcia i wielowiekowej przyjaźni ukraińsko-kazachskiej. Tu też można się ogrzać, podładować telefon lub inne gadżety, napić się herbaty lub kawy oraz skosztować tradycyjnych potraw kuchni kazachskiej.

Jurty są wykonywane przez kazachskich mistrzów. Całkowita powierzchnia jurty to około 60 m2. Rama jest drewniana – z wierzby, podczas budowy nie użyto ani jednego gwoździa, wszystkie połączenia wykonane są ze skóry. Na ścianach i na podłodze jurty zawieszone są dywany chroniące przed zimnem, a także  dywany ścienne zdobione haftem z jedwabnych i bawełnianych nici.

Fot. Julia Bert/ Nowy Kurier galicyjski

Konsul honorowy Kazachstanu na zachodniej Ukrainie Hałyna Masluk, która była obecna na otwarciu, powiedziała, że ​​„jurta niezłomności” zostanie we Lwowie, co najmniej do końca marca. Będą w niej odbywać się również szkolenia i różnorodne zajęcia dla dzieci.

źródło:  Lviv.ua 

X