Jarosław Hrycak laureatem Nagrody im. Jerzego Giedroycia

Jarosław Hrycak laureatem Nagrody im. Jerzego Giedroycia

Jarosław Hrycak, ukraiński historyk, został nagrodzony za książkę pt. „Prorok we własnym kraju. Iwan Franko i jego Ukraina (1856-1886)”.

Kapituła Nagrody im. Jerzego Giedroycia na UMCS w Lublinie doceniła w publikacji Jarosława Hrycaka to, że zawarta w niej biografia Iwana Franki wykracza poza ukraiński kontekst. Autor opisuje bohatera na tle historii tej części Europy, jak również procesu tworzenia się narodu ukraińskiego.

„Książka pokazuje postać stosunkowo mało znaną w Polsce, polityka, historyka, działacza polityczno-społecznego. Pokazuje ją na tle wydarzeń historycznych, na pograniczu wielkiej polityki, także na pograniczu kultur. Pokazuje emancypację kultury i narodu ukraińskiego, – wyjaśnia sekretarz Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia prof. Iwona Hofman. Ceremonia wręczenia nagrody ustanowionej w 2001 roku przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyła się podczas inauguracji roku akademickiego.

Nagroda im. Jerzego Giedroycia przyznawana jest za badania nad dziedzictwem paryskiej „Kultury” lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki.

Na podstawie informacji Polskiego Radia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X