Jan Malicki o kolejnych rozmowach polsko-ukraińskich

Kolejne rozmowy, w ramach działającego przy MSZ Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, zaplanowano na 2-3 grudnia br. – poinformował w niedzielę przewodniczący forum Jan Malicki, który towarzyszył szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu podczas jego wizyty we Lwowie. Czytamy na portalu wpolityce.pl

Minister Waszczykowski wrócił w niedzielę do Polski po dwudniowej wizycie we Lwowie. Jednym z ostatnich punktów programu wizyty było spotkanie z przedstawicielami miejscowych władz, m.in. z merem Lwowa Andrijem Sadowym. W spotkaniu z szefem MSZ wzięli udział również deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Iryna Podolak oraz przedstawiciele ukraińskiego MSZ.

W rozmowie z dziennikarzami Jan Malicki, który szefem Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa jest od stycznia br., poinformował, że kolejne posiedzenie bilateralne planowane jest na 2-3 grudnia w Warszawie. Wśród trudności w zorganizowaniu tego rodzaju spotkań wymienił kwestie finansowe.

– Po stronie polskiej mam ogromne możliwości działania i uprawnienia w ramach MSZ, forum ma budżet, natomiast po stronie ukraińskiej mój odpowiednik, przewodniczący forum nie ma takich uprawnień w ramach MSZ oraz niestety forum również nie ma budżetu, co utrudnia działanie i spotkania — tłumaczył Malicki.

Dodał jednak, że podczas niedzielnego spotkania we Lwowie strona polska uzyskała zapewnienie od przedstawiciela ukraińskiego MSZ, że na grudniowe posiedzenie w stolicy Polski finansowanie dla strony ukraińskiej jest zapewnione.

Jan Malicki zwrócił przy tym uwagę, że wizyta szefa polskiej dyplomacji miała charakter sondażowy, dlatego – jego zdaniem – nie można było spodziewać się po niej, że rozwiąże sporne problemy.

– Przypominam, że to była wizyta tylko w jednym miejscu, we Lwowie, i to była wizyta typu roboczego i nie wiązała się ze spotkaniem z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy, więc trudno oczekiwać, żeby doszło do zmian — powiedział ekspert.

Podczas wizyty we Lwowie Witold Waszczykowski przypominał, że Polska oczekuje od Ukrainy rzeczowych kroków, w tym odblokowania na jej terytorium prac polskiego IPN. Chodzi o poszukiwania, w tym ekshumacje, dotyczące polskich ofiar z okresu II wojny światowej, by móc je godnie upamiętnić.

Źródło: wpolityce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X