Instytut POLONIKA podejmie się ratowania Cmentarza Łyczakowskiego

Podczas silnej nawałnicy, która przeszła przez Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, uszkodzonych zostało prawie 70 cennych nagrobków. Instytut POLONIKA włącza się w prace ratunkowe, które mają na celu naprawienie uszkodzeń spowodowanych żywiołem.

W nocy z 11 na 12 czerwca br. nad Lwowem przeszła silna nawałnica, podczas której ucierpiał m.in. Cmentarz Łyczakowski. Siła żywiołu nie tylko łamała konary, lecz także obaliła wiele drzew. W wyniku tego zostało uszkodzonych około 70 nagrobków, w tym wysokiej klasy dzieła sztuki.

Zniszczeniu uległy jedne z wybitniejszych dzieł zlokalizowanych na Cmentarzu Łyczkowskim, takie jak nagrobek Julianny z Schabingerów Newater i nagrobek Brayerów, Tranklów i Weiglów. Oba wyszły spod dłuta Antona Schimsera – wybitnego rzeźbiarza działającego na terenach dawnej Rzeczypospolitej, na początku XIX w.

– Jest dla nas bardzo ważne, by w tym trudnym momencie wesprzeć naszych ukraińskich partnerów, z którymi współpracujemy od lat. Dlatego niezwłocznie postanowiliśmy odpowiedzieć na zapytanie strony ukraińskiej o możliwość wsparcia w tej trudnej sytuacji. Zaangażujemy się w działania, których celem jest uratowanie zniszczonych nagrobków. Szczególnie istotne są dzieła autorstwa Antona Schimsera charakteryzujące się dużą wartością artystyczną. Są to ślady związane z naszą kulturą i historią, które nie powinny odejść w zapomnienie – mówi dyrektor Instytutu POLONIKA Dorota Janiszewska-Jakubiak.

W takich nagłych sytuacjach niezwykle istotna jest szybka reakcja, dlatego Instytut podjął natychmiastową decyzję o wsparciu strony ukraińskiej w porządkowaniu cmentarza. W tej chwili na łyczakowskiej nekropolii władze miasta Lwowa prowadzą prace mające na celu uprzątnięcie obalonych drzew i gałęzi. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie przez Instytut POLONIKA inwentaryzacji, na podstawie której prowadzone będą prace ratunkowe zniszczonych obiektów. W tym celu powstaną polsko-ukraińskie zespoły konserwatorskie, które rozpoczną prace na terenie cmentarza, gdy tylko będzie to możliwe.

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie jest jedną z najważniejszych nekropolii dla polskiej kultury i historii. Rozciąga się na 40 hektarach malowniczych pagórków, porośniętych starymi drzewami. Szereg znajdujących się tam nagrobków i kaplic to wybitne dzieła sztuki XIX i XX w. Instytut POLONIKA – jedyna instytucja w Polsce, która w sposób zintegrowany zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą – od trzech lat prowadzi prace konserwatorskie obiektów znajdujących się na Cmentarzu Łyczakowskim. Teraz, odpowiadając na zaistniałą sytuację, rozszerzamy swoje działania o prace, które mają na celu naprawienie szkód, wywołanych silną nawałnicą.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury powołaną w 2017 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.

Karolina Sałajczyk
p.o. kierownika Wydziału Komunikacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X