IDA – Informator dla Aktywnych

Gdzie w jednym miejscu znajdziecie porady dotyczące fundraisingu, interaktywną mapę inicjatyw polskich na wschodzie Europy i aktualne wiadomości z życia polskich organizacji na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Słowacji Węgrzech oraz w Czechach i Mołdawii? Te oraz inne funkcjonalności możecie poznać odwiedzając portal IDA – Informator dla Aktywnych.

IDA, będąca projektem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” finansowanym ze środków Senatu RP, ma przede wszystkim za zadanie siecowanie polskich organizacji, szkół i parafii działających w 7 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Platforma internetowa stwarza możliwość poznania się, przedstawienia swoich podmiotów i znalezienia partnerów do realizacji wspólnych projektów. Pomocne są w tym interaktywne mapy bazowane na Goole Maps – mapa podmiotów i baza podmiotów, które pokazują przestrzennie zorganizowaną aktywność Polaków we wspominanych państwach. Uzupełnieniem jest kalendarium zawierające zapowiedzi najważniejszych wydarzeń, dział ogłoszeń i baza wiedzy na którą składają się poradniki, materiały edukacyjne i multimedia.

Najczęściej aktualizowanym działem portalu są aktualności. Składają się na niego bieżące ‘newsy’ przesyłane przez przedstawicieli organizacji, relacje z wydarzeń takich jak koncerty, wernisaże czy na przykład coroczny zjazd Federacji Mediów Polskich Wschodzie. Dużą popularnością cieszy się artykuły i wywiady nadsyłane przez korespondentów IDY z Ukrainy, Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji i Węgier. Przykładowe tematy poruszane w ostatnich kilku tygodniach to rozmowa nt. palmiarstwa z Agatą Granicką, palmiarką z Wileńszczyzny w siódmym pokoleniu, wywiady o dwujęzyczności z dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu, Ireną Perszko oraz z Markiem Gryczem, dyrektorem polskiej szkoły podstawowej w Czeskim Cieszynie.

Strona IDY jest również obecna na Facebooku, gdzie na bieżąco umieszczane są skróty najciekawszych materiałów opublikowanych na portalu a produkcje wideo można obejrzeć na oficjalnym kanale Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” na stronie Youtube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X