I Międzynarodowy Turniej Piłkarski o Puchar „Orląt Lwowskich”

I Międzynarodowy Turniej Piłkarski o Puchar „Orląt Lwowskich”

W sobotę 8 września w Warszawie, przy ul. Spokojnej 13, odbył się I Międzynarodowy Turniej Piłkarski o Puchar „Orląt Lwowskich”.

Było to wyjątkowe wydarzenie, nie tylko dla młodych piłkarzy i kibicujących im rodziców, ale również dla mieszkańców stolicy oraz dla wszystkich sympatyków piłki nożnej, w każdym wieku.

Turniej został otwarty przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, po którego przemówieniu młodzi piłkarze z roczników 2008–2011 przystąpili do sportowej rywalizacji. Oprócz Akademii Piłkarskiej Polonii Warszawa (współorganizatora Turnieju) i SP nr 4 w Pułtusku (zagrała w miejsce anonsowanej wcześniej drużyny z Irlandii) wystąpiły 4 polskie drużyny z zagranicy:

– Szkoła Sportowa Rejonu Wileńskiego (Litwa);
– Sokół Grodno (Białoruś);
– LKS Pogoń Lwów (Ukraina);
– SK Navsi s.s. (Zaolzie, Czechy).

Celem Turnieju było upamiętnienie, poprzez sportową rywalizację dzieci, Orląt Lwowskich, bohaterskich młodych lwowian, którzy sto lat wcześniej w roku 1918 stanęli do nierównej walki w obronie polskiego Lwowa i stali się jednym z symboli niepodległości Rzeczpospolitej.

Po wyrównanej sportowej rywalizacji Puchar zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pułtusku, która w finale wygrała z Pogonią Lwów. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Wilna, a czwarte – przedstawiciele Dumy Stolicy – Polonia Warszawa. Piąte miejsce w rozgrywkach przypadło drużynie z Zaolzia SK Navsi, która swój ostatni mecz rozegrała z Sokołem Grodno.

Trenerem młodych piłkarzy z Polonii Warszawa jest Jacek Karbowniak, który po zakończonych rozgrywkach pogratulował swoim podopiecznym, wyrażając się w samych superlatywach o ich bardzo dobrej grze zespołowej i gratulując świetnego wyniku, pomimo że zawodnicy Dumy Stolicy byli najmłodszymi uczestnikami.

W turnieju spotkali się młodzi przedstawiciele dwóch najstarszych polskich klubów piłkarskich, których historia sięga II Rzeczpospolitej. Jest to Polonia Warszawa i Pogoń Lwów. Piłkarze Pogoni Lwów wykazali się świetnym przygotowaniem technicznym, wynikiem czego było zdobyte drugie miejsce w turnieju, za co należą się gratulacje trenerowi drużyny oraz prezesowi Klubu Pogoń Lwów Markowi Horbaniowi.

Organizatorami Turnieju, zorganizowanego z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, byli: AKADEMIA PIŁKARSKA POLONIA WARSZAWA S.A., Stowarzyszenie „WSPÓLNOTA POLSKA” oraz Oddział Stołeczny Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski, minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz honorowy prezes Polonii Warszawa Jerzy Piekarzewski.

Po zakończonym Turnieju prezes oddziału stołecznego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Marek Makuch wyraził zadowolenie z udanego spotkania, zapewniając, że ten rodzaj połączenia sportowych rozgrywek z możliwością spotkań młodych Polaków z różnych stron świata jest cenną i konieczną inicjatywą.

Zapewnił również, że podobne imprezy będą organizowane w przyszłości.

– Duch rywalizacji i wszystkie te elementy powodujące, że piłka jest tak fascynująca były zachowane i to było najważniejsze. To był nasz pierwszy turniej. Dla chłopców z warszawskiej Polonii, ale mamy nadzieję, że również dla ich kolegów spoza granic obecnej Polski było to dużym przeżyciem. Było to ważne doświadczenie, które będzie procentowało w przyszłości. Planujemy w kolejnym roku drugą edycję Turnieju, który z jednej strony ma kultywować pamięć o bohaterach sprzed wieku, a z drugiej – dawać szansę na poznawanie się młodych pokoleń Polaków – powiedział Marek Makuch.

Jerzy Piekarzewski, honorowy prezes Polonii Warszawa podsumował Turniej:

– Jestem dumny, że pamięć o starych polskich klubach jest zawsze żywa.

Pierwszy Międzynarodowy Turniej Piłkarski Młodzieży za nami. Było to naprawdę świetnie zorganizowane widowisko, ze wspaniałą sportową atmosferą. Oby więcej podobnych imprez. Czekamy zatem z niecierpliwością na następną edycję turnieju.

Do zobaczenia w przyszłym roku.

Marcin Szopa
Tekst ukazał się w nr 18 (310) 30 września – 15 października 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X