Groby wojskowe to milczący świadkowie historii

Od wielu lat Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju opiekuje się grobami polskich legionistów na stryjskim cmentarzu, który pochodzi z lat dwudziestych XX wieku. Od 26 lat istnienia Towarzystwa opieka nad cmentarzem różnie wyglądała.

Ostatnie dziesięć lat otrzymywaliśmy wsparcie od Fundacji SEMPER POLONIA, a teraz również od Fundacji Wolność i Demokracja, za co dziękujemy w/w Fundacjom. Wynikiem takiej pomocy jest to, że groby polskich legionistów dotrwały do naszych dni. Niestety, nagrobki poddały się wpływowi czasu i na chwilę obecną cmentarz potrzebuje pilnej i gruntownej renowacji.

W dniach 1–2 czerwca otrzymaliśmy kolejną pomoc z Polski od Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Płocku. Przyczyniły się do tego Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Mile jest widziana taka pomoc, szczególne że w 2018 roku wypełnia się 100 lat Niepodległości Polski oraz 100 lat od założenia Harcerstwa Polskiego.

Harcerze z Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Płocku przyjechali uczcić swoją pracą bohaterów, którzy oddali swoje życie za niepodległą Polskę. To jest dobry przykład patriotyzmu. Pokazuje on, że nie tylko słowem, ale i czynem trzeba zadbać o to, by historia przetrwała dla potomnych. Podziwiamy harcerzy i dziękujemy im za to, że zaangażowali się w tak ciężką pracę przy grobach legionistów i to podczas wielkich upałów.

Oprócz mogił polskich legionistów uporządkowali jeszcze 16 żołnierskich grobów, które też pochodzą z okresu I wojny światowej. Są to podobno groby Francuzów, ale na grobach nie ma żadnych tabliczek i jakichkolwiek znaków do identyfikacji. Jeżeli ktoś posiada jakąkolwiek informację, to prosimy o kontakt z TKPZL w Stryju, email: tkpzlstryj@onet.pl

Zarząd oraz członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej serdecznie dziękują Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Płocku, a zwłaszcza zastępcy komendanta harcmistrzowi Andrzejowi Rybus-Tołłoczko i całej ekipie za chęć i zaangażowanie w tak ciężką pracę przy grobach legionistów polskich w Stryju.

Alona Marszuk
członek TKPZL oddział w Stryju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X