Forum Partnerstwa „Polska-Ukraina” we Lwowie Fot. Lwowska Obwodowa Administracja Wojskowa

Forum Partnerstwa „Polska-Ukraina” we Lwowie

31 marca we Lwowie odbył się Forum Partnerstwa „Polska-Ukraina”, którego uczestnicy omawiali realizację programu współpracy transgranicznej Interreg NEXT „Polska-Ukraina”, a także planowanie wspólnych działań projektowych w okresie programowania w latach 2021-2027.

W swoim przemówieniu przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozyckyj podziękował stronie polskiej i wszystkim polskim obywatelom za wsparcie dla Ukrainy.

– W naszym kraju toczy się wojna, ale czujemy wsparcie Polski. Czujemy, że w nas wierzą. Mieć takich przyjaciół, partnerów i sąsiadów jest bardzo ważne. Dziękujemy każdemu Polakowi za otrzymaną pomoc. Nieoceniona jest nie tylko pomoc, której udzielacie obwodowi lwowskiemu i Ukrainie, ale także każdemu Ukraińcowi przebywającemu obecnie w waszym państwie. Chcielibyśmy, aby po zwycięstwie Ukrainy nasza współpraca była kontynuowana nie tylko przy projektach transgranicznych, ale także przy tworzeniu nowych miejsc pracy i inwestycji. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zbudować państwo europejskie. Do tego bardzo potrzebujemy takich przyjaciół, inwestorów i liderów w Europie, którzy będą po naszej stronie” – podkreślił szef LOAW.

Wśród uczestników Forum byli pierwszy zastępca ministra Ochrony Środowiska Ukrainy Rusłan Hreczanyk, ukraiński deputowany Pawło Bakunec, wiceszefowie obwodu lwowskiego, przedstawiciele Lwowskiej Rady Obwodowej i lwowskiej RWA, dyrektorzy wyspecjalizowanych departamentów obwodu lwowskiego, przedstawiciele środowisk, kierowników placówek służby zdrowia.

Ze strony polskiej – konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, konsul RP we Lwowie Tomasz Kowal, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski oraz wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz, dyrektor Centrum Projektów Europejskich Leszek Buller, dyrektorzy departamentów administracji marszałkowskich województw.

Fot. Lwowska Obwodowa Administracja Wojskowa

Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz podkreśliła, że ​​Ukraińców i Polaków łączy umiłowanie wolności, które jest wpisane w kod genetyczny naszych narodów i zapewniła, że ​​jako reprezentantka Polski na Ukrainie przyczyni się do stałego zacieśniania stosunków gospodarczych między Ukrainą a Polską.

– Współpraca Polski i Ukrainy w ramach Programu Współpracy Transgranicznej od samego początku jego realizacji układa się bardzo dobrze. To jest wielka wartość tego Programu. Polska naprawdę solidaryzuje się z Ukrainą i jej pomaga. Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, aby te wartości zachować. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że w Programie są też tak stabilne koncepcje jak „inwestycja”, budowa itp. W naszych relacjach musimy też ustalić, że wzmocnienie biznesu i gospodarki będzie trwałe, musimy budować takie partnerstwo, w którym każdy z nas jest zwycięzcą – dodała Eliza Dzwonkiewicz.

Współpraca transgraniczna jest narzędziem rozwoju społeczno-gospodarczego regionów po obu stronach granicy. Program Interreg (Polska-Ukraina) od prawie 20 lat jednoczy ukraińskie i polskie organizacje we wspólnych działaniach projektowych.

Spośród innych programów międzynarodowej pomocy technicznej Interreg wyróżnia się właśnie istotnym komponentem infrastrukturalnym. Ponadto Program jest największym darczyńcą środków finansowych w obwodzie lwowskim. W poprzednim okresie programowania zrealizowano lub nadal realizuje się 53 projekty o łącznym szacowanym koszcie ok. 50 mln euro, co czyni obwód lwowski największym beneficjentem Programu wśród regionów Ukrainy.

Podczas Forum poruszono również temat rozwoju i rozbudowy istniejącej sieci przejść granicznych na granicy ukraińsko-polskiej.

Przypomnijmy, że ponad 270 kilometrów to długość wspólnej ukraińsko-polskiej granicy, która po stronie ukraińskiej przebiega przez terytorium obwodu lwowskiego, a po stronie polskiej województwo podkarpackie i lubelskie. Obecnie na granicy ukraińsko-polskiej znajduje się 6 przejść granicznych, w tym:

– 4 z województwem podkarpackim: Krakowiec – Korczowa; Szeginie – Medyka; Hruszów – Budomeż; Smilnica – Krościenko;

– 1 tymczasowa infrastruktura na przyszłym punkcie graniccznym „Niżankowice – Malhowice”, której budowa ma zostać ukończona do 2024 r.;

– 2 z województwem lubelskim: Rawa-Ruska – Hrebenne; Uhryniów – Dołgobyczuw.

źródło: Lwowska Obwodowa Administracja Wojskowa

X