Festiwal Pisanek we Lwowie

Ponad 50 półmetrowych pisanek, ozdobionych przez artystów z całej Ukrainy, usytuowano obok dawnego klasztoru Dominikanów w ramach IX Festiwalu Pisanek we Lwowie. Jest to doroczne wydarzenie, które ma na celu przedstawić pisankę nie tylko jako tradycyjny wielkanocny symbol, ale i jako przedmiot artystyczny.

W tym roku festiwal wystartował 19 kwietnia, a więc wierni Kościoła rzymskokatolickiego również mogli podziwiać wyjątkowe pisanki w czasie świąt Wielkanocnych. Eksponaty są zrobione w różnych technikach malarskich. Największe zainteresowanie u mieszkańców i gości miasta wywołały jaja o nowoczesnych wzorach, szydełkowane i ozdobione ziarnami kawy.

{youtube}9TpKf2EtkKY{/youtube}

Również, obok ekspozycji, na terenie kawiarni „Manufaktury Świeczkowej” działała wielkanocna wytwórnia sztuki, gdzie dzieci i dorośli robili świece wielkanocne oraz uczyli się malowania tradycyjnych pisanek.

Każdą pisankę, zaprezentowaną na festiwalu, można kupić. Najdroższa, ozdobiona różnorodnymi haftowanymi kwiatami, kosztuje 25 tysięcy hrywien. Zebrane środki zostaną przekazane na sprzęt operacyjny dla szpitalu dziecięcego we Lwowie. W zeszłym roku w ramach projektu charytatywnego „Dobra sprawa” na potrzeby szpitala udało się zebrać 45 tysięcy hrywien.

IX Festiwal Pisanek we Lwowie potrwa do 5 maja.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

{gallery}gallery/2019/festiwal_pisanek_we_lwowie{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X