Europa w sprawie Ukrainy musi mówić jednym głosem

Europa w sprawie Ukrainy musi mówić jednym głosem

– Europa w sprawie Ukrainy musi mówić jednym głosem – oświadczyła w piątek w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. „W najbliższych dniach dołożymy wszelkich starań, aby zapobiec użyciu siły” – podkreśliła Merkel.

„Europa musi mówić jednym głosem i tak się też dzieje” – powiedziała Merkel. Zapewniła, że utrzymywane są kontakty zarówno z ukraińską opozycją, jak i ze stroną rządową, aby „zapewnić pokojowy rozwój na Ukrainie”.

Kanclerz Niemiec oświadczyła też, że drzwi do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE są nadal otwarte. „Powiedziałam to przedwczoraj bardzo wyraźnie prezydentowi Janukowyczowi, to się nie zmieniło” – dodała Merkel.

Premier Donald Tusk, odwiedzając w piątek Berlin, kontynuuje rozmowy o Ukrainie z europejskimi przywódcami. Ze stolicy Niemiec uda się na spotkanie z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem. W czwartek Tusk rozmawiał w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym europarlamentu Martinem Schulzem, a w Paryżu z prezydentem Francois Hollande’em. Premier apelował o wspólne i konsekwentne stanowisko Unii Europejskiej wobec sytuacji na Ukrainie i pomoc w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu politycznego.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X