Dziennikarze i bibliotekarze z Polski porządkują groby na lwowskich cmentarzach

27 października, przed Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, dziennikarze rzeszowskich mediów i bibliotekarze oraz przedstawiciele IPN przyjechali do Lwowa aby porządkować groby polskich dziennikarzy i działaczy kultury spoczywających na cmentarzach Łyczakowskim i Janowskim.

Inicjatorką akcji jest Jolanta Danak-Gajda z Radia Rzeszów, dzięki której powstał Komitet na rzecz Opieki nad Grobami Dziennikarskimi na Łyczakowie.

– To już dziewiąty rok trwa nasza akcja Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich związana z odszukiwaniem, dbaniem, ratowaniem grobów przedwojennych dziennikarzy tu na Łyczakowie – powiedział dla Kuriera Galicyjskiego Andrzej Klimczak, prezes oddziału SDP w Rzeszowie. – W tym roku siły zostały podwojone, ponieważ oprócz dziennikarzy z SDP mamy grupę osób reprezentujących Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich poszukujących grobów dziennikarzy, literatów, pisarzy. I już po raz drugi są z nami przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z oddziału w Rzeszowie, którzy z przyjemnością tutaj odszukują stare groby, nie tylko dziennikarskie, bo widziałem, że są bardzo zainteresowani grobami legionistów. Historia Polski leży na tym cmentarzu.

Uczestnicy tej akcji zwiedzili też Cmentarz Orląt oraz zapalili znicze na mogile ukraińskiego dziennikarza Aleksandra Krywenki.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2018/dziennikarskie_groby_2018{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X