Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni Fot. president.gov.ua

Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni

Dzisiaj, 20 lutego Ukraina po raz dziewiąty obchodzi Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni.

W Dniu Bohaterów Niebiańskiej Sotni Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Pierwsza Dama Olena Zełenska uczcili pamięć bohaterów, którzy zginęli podczas Rewolucji Godności w 2014 roku.

Głowa państwa wraz z małżonką zapalili świece pod krzyżem, ich upamiętniającym, w centrum Kijowa.

– Dziś oddajemy cześć bohaterom, którzy oddali życie za Ukrainę i Ukraińców podczas Rewolucji Godności. Bohaterowie Niebiańskiej Sotni – ludzie w różnym wieku i różnych zawodów, z różnych regionów, ale wyznający te same prawdziwe wartości – powiedział Wołodymyr Zełenski. – Broniąc teraz Ukrainy, pamiętamy, że nasza siła i hart ducha opierają się na sile wielu Ukraińców, którzy się nie poddali, którzy marzyli i działali, aby Ukraina żyła – dodał.

We Lwowie, pod pomnikiem Bohaterów Niebiańskiej Sotni oddano hołd bohaterom,  którzy oddali życie za Ukrainę, została odprawiona wspólna modlitwa oraz  akcja „Anioły Pamięci”. Ze wszystkimi uczestnikami modlili się kapelani wojskowi.

Foto Roman Bałuk

Dziewięć lat po Rewolucji Godności walka o naszą niepodległość trwa. O niepodległą, wolną i silną Ukrainę, europejską i demokratyczną, niepodległą i integralną. I nie ma wątpliwości, że tego wszystkiego będziemy bronić, że spełnimy marzenie ukraińskich bohaterów – powiedział mer miasta Lwowa Andrij Sadowy.

W Dniu Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni Naczelny Wódz Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny przypomniał o wartościach, o które walczą Ukraińcy, i wyraził wiarę w zwycięstwo Ukrainy.

– Bezpośrednio z Majdanu tysiące ochotników od razu poszło na front. Od 24 lutego 2022 roku front ten rozciągnął się na ponad 3000 km. Ale to nas nie przestraszyło. Kontynuujemy walkę i zwyciężymy – wspomniał na swojej stronie w Facebook W. Załużny.

Warto przypomnieć że dzień ten obchodzony jest co roku 20 lutego zgodnie z Dekretem Prezydenta Ukrainy z dnia 11 lutego 2015 r. „O upamiętnieniu czynu uczestników Rewolucji Godności i utrwaleniu pamięci o Bohaterach Niebiańskiej Sotni”.

To właśnie w tych dniach podczas Rewolucji Godności konfrontacja narodu ukraińskiego z ówczesnym reżimem osiągnęła apogeum. Od 18 do 20 lutego na Majdanie zginęło najwięcej osób – 78, po 20 lutego w wyniku obrażeń zmarło ponad 20 protestujących. 105 Bohaterom Niebiańskiej Sotni przyznano pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy.

Opracowała Julia Bert

źródło: president.gov.ua, city-adm.lviv.ua

X